Stokrotka Magazyn

Zrozumieć piłkę nożną –  słowniczek dla kobiet

Zrozumieć piłkę nożną – słowniczek dla kobiet

Twój mężczyzna spędza całe dnie oglądając mecze drużyn z miast oddalonych o tysiące kilometrów? Co tydzień odwiedza z kolegami stadion piłkarski, by w środku lata machać szalikiem? Postaraj się go zrozumieć!

Terminy fachowe

Kibice są jak jedna wielka rodzina. Albo przynajmniej jak jedno plemię. Mają wspólny cel i wspólnego przeciwnika. Kibicowanie pobudza instynkt grupowy, pomaga pozbyć się negatywnych emocji, wykrzyczeć je. Dla większości fanów piłki nożnej kibicowanie to czynność prowadzona z fotela w salonie. Jeśli twój mężczyzna jest zagorzałym kibicem, warto zapoznać się z kilkoma piłkarskimi określeniami, by zasady gry w piłkę nożną przestały być dla ciebie tajemnicą.

  • Spalony – piłkarskie słowo klucz. Termin, który jest według męskich legend niemożliwy do wytłumaczenia kobietom. „Był spalony!” rozlega się przed telewizorami równie często jak „Nie było spalonego!”, bo spalony to bardzo trudny w ocenie błąd w ustawieniu piłkarza na boisku. Zawodnik atakujący bramkę przeciwnika nie może w momencie, gdy ktoś podaje do niego piłkę stać bliżej bramki, niż ostatni z graczy drużyny przeciwnej (poza ich bramkarzem). Jeśli nadal nie rozumiecie – nie martwcie się. Dwóch z trzech sędziów biegających po i w okolicach murawy, zajmuje się głownie wypatrywaniem spalonych, a i tak często się mylą.
  • Na aferę – wspólne oglądanie meczu często kończy się aferą. Ale nie między kibicami, ani członkami ich rodzin. Zagranie na aferę to wybicie piłki trochę na oślep w stronę bramki przeciwnika, może któryś z kolegów ją wyłuska i strzeli gola.
  • Pressing – w domu zaczyna się już przed meczem. Twój mężczyzna stara się aktywnie odbić spod twojego panowania pilot i najwygodniejszy fotel. Wykorzysta każdą okazję, by cię podsiąść i zmienić kanał na ten, co trzeba. Na boisku pressing to szybkie odbierani piłki rywalom, zanim zdążą przeprowadzić akcję.
  • Asysta – piłkarz strzela, pan Bóg piłkę nosi. Bo w polskiej lidze Bóg wie dokąd poleci piłka po tym, jak zostanie kopnięta. Niemniej, nim piłkarz strzeli gola, któryś z kolegów podaje mu piłkę. To ostatnie podanie nazywa się asystą.

I te mniej fachowe

Sporo jest też terminów, których używają głównie kibice piłki nożnej, którzy często odwiedzają stadiony. Agresywne zachowania na polskich arenach są coraz rzadsze i śmiało o takim czynnym dopingu możemy mówić, jako o zdrowej aktywności fizycznej. Kultura kibicowska charakteryzuje się własnymi terminami. Kilka z nich warto znać.

  • Założenie siatki, kanał – „siatka” ma w piłce nożnej ma dwa znaczenia. „Siata!” to potoczne określenie gola. „Założyć komuś siatkę” to inaczej ośmieszyć go poprzez przeturlanie piłki pomiędzy jego nogami.
  • Piknik – kibice umownie dzielą się na dwie główne grupy. Tych, którzy dopingują aktywnie (machają flagami, śpiewają, skaczą) oraz na tych, którzy mecz oglądają z pozycji siedzącej. Ci pierwsi lubią nabijać się z tych drugich porównując ich obecność na stadionie do pikniku.
  • Ultras – „ultrasi” to ci drudzy. Przygotowują oprawy, całe mecze śpiewają, bardziej interesuje ich to, jak wygląda doping, niż jak grają piłkarze.
  • Barwy – najważniejszy element wyposażenia kibica. Szalik, koszulka – muszą być w barwach drużyny. To dzięki nim buduje się więź z innymi kibicami i zaznacza swoją sympatię. Barwy na stadionie występują także na kibicowskich flagach. Jeśli więc twój mężczyzna w nerwach i panice przeczesuje szafę w poszukiwaniu szalika – nie nabijaj się z niego i podpowiedz, gdzie go schował. To sprawa życia i śmierci!

Fani piłki nożnej to często ludzie całkowicie zakręceni na punkcie tej dyscypliny. Mogą się w tym zakręceniu wydawać zabawni, a rzeczy, o których mówią niezrozumiałe… Jednak nie ma się co z nich nabijać. Dobrze, gdy mamy jakąś pasję, a jeszcze lepiej, gdy możemy się nią dzielić z bliską osobą. Poznanie zasad gry w piłkę nożną będzie z pewnością bardzo miłym gestem dla twojego mężczyzny.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.