Stokrotka Magazyn

Zimowy weekend w górach – co zabrać, aby był udany?

Zimowy weekend w górach – co zabrać, aby był udany?

Przychodzi taki moment, kiedy potrzebujemy chwili oddechu od codziennych obowiązków. Nawet dwa dni poza domem mogą sprawić, że uda nam się wypocząć i zrelaksować. W górach – szczególnie zimą – czekają na nas piękne widoki, a także wiele innych atrakcji.

Przed wyjazdem w góry należy odpowiednio się przygotować, aby móc w pełni skorzystać z uroków zimowego krajobrazu i nie spędzić weekendu wyłącznie w hotelowym pokoju. Czego nie wolno pominąć?

Odpowiednie obuwie

Wybierając się na górski szlak, musimy pamiętać o porządnych butach. Warunki pogodowe, zwłaszcza w okolicach szczytów, zmieniają się bardzo gwałtownie. Dlatego zawsze zakładajmy dopasowane buty trekkingowe, wyposażone w wygodną i antypoślizgową podeszwę. Nawet jeśli się poślizgniemy, dzięki dobremu obuwiu możemy uniknąć zwichnięcia czy złamania nogi.

Wodoodporne ubrania

Odpowiednia odzież zapewni nam ochronę przed wiatrem, ostrym słońcem, a także deszczem i śniegiem. Na weekend w górach warto ubrać się „na cebulkę”. Wówczas łatwo dopasujemy strój do aktualnie panujących warunków pogodowych, a w razie ich pogorszenia nie zmarzniemy i nie przeziębimy się.

Przekąski i woda

Jeśli planujemy wielogodzinną wycieczkę, pamiętajmy, aby zabrać ze sobą przekąski, a także wodę mineralną. Gdy zgłodniejemy w drodze do schroniska, będziemy mogli się posilić oraz napić. Warto zabrać ze sobą tabliczkę czekolady, która doda nam energii, gdy dopadnie nas zmęczenie.

Wygodny i lekki plecak

Wybierając się na weekend w górach, musimy wyposażyć się w niezbędne akcesoria. Najlepszy do tego będzie pakowny, ale lekki plecak, do którego zmieścimy zarówno przekąski oraz wodę, jak i zapasowe ubrania, telefon czy aparat fotograficzny.

Mapa i telefon komórkowy

Większość z nas na co dzień nie korzysta z tradycyjnej papierowej mapy. Wolimy użyć aplikacji w naszym smartfonie. Tymczasem może okazać się, że w górach mamy problem z zasięgiem. Dlatego koniecznie zabierzmy ze sobą papierową mapę. Dodatkowo, przed wyjściem na szlak poinformujmy osobę na recepcji w hotelu dokąd się wybieramy, a także o której godzinie planujemy wrócić. Zostawmy nasz numer telefonu. W sytuacji zagrożenia będzie łatwiej nas znaleźć lub skontaktować się z nami. Zanotujmy również numer ratunkowy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Tak przygotowani, możemy bez obaw wyruszyć w trasę, skupiając się wyłącznie na podziwianiu pięknych widoków, kontakcie z naturą, odpoczynku i spędzeniu czasu z bliskimi osobami. A po długiej wędrówce skorzystajmy z relaksującego masażu lub innego zabiegu spa, który wprawi nas w miły nastrój.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.