Stokrotka Magazyn

Wielki powrót wrotek

Wielki powrót wrotek

Większość z nas pamięta je z dzieciństwa. Na jakiś czas odeszły w zapomnienie, teraz znów są modne. Można śmiało stwierdzić, że wrotki będą hitem tej wiosny!

Początki

Wynalazcą wrotek był pochodzący z Belgii Jean-Joseph Merlin. W 1760 roku skonstruował specjalne buty: od spodu umocował cztery kółka, po dwa z przodu i z tyłu. Projekt nie zyskał jednak popularności, ponieważ buty były ciężkie i niepraktyczne. Jego udoskonaleniem – trzydzieści lat później – zajął się Francuz Vanllede, znany odtąd jako „ojciec wrotek”. Wraz z upływem czasu wrotki ulegały kolejnym przemianom. Świetnym rozwiązaniem okazała się regulowana podeszwa, co pozwoliło na zmianę rozmiaru i dłuższe użytkowanie sprzętu.

    Rodzaje wrotek:

  • dwuśladowe (z czterema kółkami);
  • jednośladowe (rolki).

Wrotki w popkulturze

W latach 80. XX wieku królowało disco… na wrotkach! I to nie tylko na parkiecie, ale również na filmowym ekranie. Jednym z przykładów takiej produkcji jest film Marka L. Lestera z 1979 roku „Boogie na wrotkach”. Trend na dyskotekę na czterech kółkach powraca – w całej Polsce powstają wrotkarnie, w których można bawić się w rytm tanecznej muzyki, z towarzyszeniem kolorowych świateł i neonów. Wrotki pojawiły się także w teledyskach takich gwiazd, jak Cher, Shakira czy Gwen Stefani, a kilka lat temu na listy przebojów wdarła się piosenka „Gold” australijskiego piosenkarza Cheta Fakera – z atrakcyjnymi wrotkarkami w roli głównej.

Nightskating

Wieczorne przejazdy rolkarzy organizowane są w wielu polskich miastach. W 2016 roku, w Lublinie, we wspólnej zabawie uczestniczyło ponad 430 osób! Pasjonaci wrotkarstwa pokonali trasę o długości 21,5 km. Nightskating to okazja do nawiązania nowych znajomości i możliwość przejazdu niedostępnymi na co dzień ulicami.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.