Stokrotka Magazyn

Soczewki kontaktowe – dla kogo?

Soczewki kontaktowe – dla kogo?

Mimo, że zapanowała moda na noszenie okularów, często tzw. zerówek, wzrasta jednocześnie popularność soczewek kontaktowych. Nic dziwnego – są bardzo wygodne, dlatego szczególnie cenią je osoby prowadzące aktywny tryb życia.

Soczewki szczególnie polecane są tym, którzy mają bardzo duże wady wzroku, przekraczające 5 dioptrii. Nie ma znaczenia, czy cierpisz na krótkowzroczność czy nadwzroczność – jeśli masz znaczną wadę wzroku, sięgnij po soczewki! Kiedy wada wzroku dotyczy tylko jednego oka, soczewki także będą lepszym rozwiązaniem niż okulary.

Soczewki dla aktywnych fizycznie

Uprawiasz sporty, a okulary cię ograniczają? Wybierz soczewki kontaktowe – świetnie sprawdzają się zarówno zimą, na przykład podczas jazdy na nartach, jak i latem – w trakcie biegania lub jazdy na rowerze. Podczas aktywnego spędzania czasu okulary mogą być niewygodne – w przypadku soczewek w ogóle nie odczuwamy ich obecności, nie musimy się na przykład martwić o ich uszkodzenie, nieustannie ich poprawiać, czy przecierać, gdy zaparują.

Jeśli lubisz się malować…

Jeśli jesteś kobietą, z pewnością od czasu do czasu sięgasz po kredkę do oczu lub tusz do rzęs. Nosząc soczewki musisz zrezygnować z makijażu? Ależ nie! Soczewki z powodzeniem mogą być stosowane przez panie regularnie nakładające na okolice oczu różnego rodzaju kosmetyki.

Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Zakładać soczewki przed zrobieniem makijażu.
  • Wieczorem, przed wykonaniem demakijażu, najpierw zdjąć szkła kontaktowe.
  • Nie malować wewnętrznej linii powiek, aby soczewki się nie zabrudziły, a do oka nie dostały się jakiekolwiek zanieczyszczenia.
  • Należy wybierać produkty przeznaczone dla wrażliwych oczu lub specjalne – dla osób noszących soczewki kontaktowe.

Ważna jest higiena okolicy oczu – należy czyścić pędzelki, zwracać uwagę na terminy ważności kosmetyków, nie używać produktów przyjaciółek czy sióstr.

Przestrzegając kilku powyższych reguł, bez żadnych nieprzyjemnych konsekwencji możesz jednocześnie nosić soczewki i prezentować się w pełnym makijażu.

Kto powinien zrezygnować z soczewek?

Niestety, nie każdy może nosić soczewki kontaktowe. Jeśli cierpisz na zespół suchego oka, tzn. twoje oczy nie wydzielają wystarczającej ilości łez, zaburzenia hormonalne wpływające na suchość gałki ocznej, czy też złapało Cię zakażenie – powinnaś, przynajmniej na jakiś czas, zrezygnować z noszenia szkieł kontaktowych. Przed zakupem soczewek warto skonsultować się z lekarzem.

Specjalista najlepiej oceni, czy możesz nosić szkła kontaktowe. W niektórych przypadkach osoby pracujące w klimatyzowanych pomieszczeniach, gdzie powietrze jest suche, bądź też ci, którzy sporą część dnia spędzają na świeżym powietrzu – szczególnie w okresie wzmożonego pylenia roślin – powinni głębiej zastanowić się nad zasadnością noszenia szkieł. Jeśli czujesz się nieswojo, wkładając soczewkę do oka, jeśli nie możesz przestać myśleć o obecności ciała obcego w Twoim oku – przemyśl, czy faktycznie soczewki są dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.