Stokrotka Magazyn

Rowerem do pracy – co musisz wiedzieć?

Rowerem do pracy – co musisz wiedzieć?

Na samą myśl o porannych korkach, spóźniających się autobusach i przepełnionych tramwajach przechodzi Cię dreszcz i ogarnia zniechęcenie? Istnieje sposób na to, aby zacząć dzień o wiele przyjemniej. Czy myślałaś już o tym, aby zacząć dojeżdżać… rowerem do pracy?

Najważniejszy jest plan

Jeżeli należysz do tych szczęściarzy, którzy mogą skorzystać ze ścieżki rowerowej, nie pozostaje Ci nic innego, tylko wsiąść na rower i śmiało ruszyć przed siebie. Niestety, nie wszyscy mają taką możliwość. Jeśli Twoja droga do pracy jest nieco bardziej skomplikowana, zaplanuj wcześniej, w jaki sposób ją przebyć. Zastanów się, w którym momencie będziesz mogła przemieszczać się po ścieżce, a kiedy konieczne okaże się dołączenie do ruchu samochodowego. Warto przypomnieć sobie najważniejsze przepisy i zasady poruszania się na rowerze. Nie wolno Ci wjechać na jezdnię, dopóki nie będziesz pewna tego, jak należy się zachować. W innym wypadku stanowisz zagrożenie dla siebie i dla innych uczestników ruchu drogowego!

Upewnij się także, czy Twój pracodawca zapewni Ci miejsce, by zaparkować rower. W niektórych firmach rowerzyści mogą parkować na służbowym parkingu lub w garażu. W innym wypadku – kup solidne zapięcie, które zabezpieczy rower przed kradzieżą.

Jazda rowerem do pracy to same zalety! Unikasz stania we wszechobecnych korkach, a przy okazji szlifujesz sportową formę i gubisz zbędne kilogramy.

Przygotuj swój rower

Możesz pomyśleć, że skoro pokonujesz tylko kilka kilometrów, a trasa jest stosunkowo prosta, to nie musisz szczególnie dbać o swój rower. Nic bardziej mylnego! Jeśli nie chcesz, aby w drodze rowerem do pracy spotkała Cię niemiła niespodzianka, pamiętaj o tym, aby sprawdzić, czy opony są pełne powietrza, siodełko należycie przykręcone, a oświetlenie w pełni sprawne. To nie tylko kwestia bezpieczeństwa. Podróż jednośladem ma być przecież także przyjemnością, a trudno o taką, gdy towarzyszyć Ci będą dźwięki wydawane przez nienaoliwiony, skrzypiący łańcuch. Nie wolno Ci również zapomnieć o dzwonku lub innym sygnale ostrzegawczym – to obowiązkowe wyposażenie każdego roweru!

Zadbaj o strój

Jazda rowerem do pracy wcale nie musi oznaczać tego, że następne osiem godzin przy firmowym biurku spędzisz ubrana w kolarskie spodenki i sportowy t-shirt. Rowery miejskie mają niską ramę, co pozwala na swobodny dobór stroju. Zanim jednak z entuzjazmem ruszysz do swojej szafy w poszukiwaniu stylizacji, zastanów się, co lepiej postawić na pierwszym miejscu – oryginalny styl czy raczej komfort i wygodę? Sukienka do kostek może niechcący zaplątać się w łańcuch, z kolei krótka spódniczka w czasie jazdy prawdopodobnie jeszcze się podwinie.

Jeśli nie chcesz w żaden sposób ograniczać swojego stylu, możesz wozić eleganckie ubrania w plecaku i po dotarciu na miejsce szybko przebrać się w firmowej łazience. Jest jednak jeden element, z którego nie wolno Ci zrezygnować, a mianowicie – kask. Przydadzą Ci się też specjalne rękawiczki, chroniące przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i ułatwiające jazdę. Pogoda również potrafi płatać figle, dlatego zawsze dobrze mieć przy sobie cienki płaszcz przeciwdeszczowy.

Dlaczego warto?

Nie masz czasu na codzienne ćwiczenia? Wyjście na siłownię w ciągu tygodnia jest dla Ciebie sporym problemem i martwisz się o swój brak aktywności fizycznej? Dojazdy rowerem do pracy są w takim razie idealnym rozwiązaniem! Nawet taki krótki, ale za to regularny wysiłek fizyczny wpłynie korzystnie na Twoją formę i wzmocni odporność. Jeżeli zaczniesz jeździć już wiosną, znakomicie przygotujesz się do sezonu letniego i dłuższych rowerowych wycieczek.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.