Stokrotka Magazyn

Przemierzaj świat autostopem!

Przemierzaj świat autostopem!

Podróżowanie autostopem to świetna okazja, by poznać ciekawych ludzi, nauczyć się cierpliwości i nieco zwolnić tempo życia. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności przemierzanie świata w ten właśnie sposób jest zarówno bezpieczne, jak i bardzo przyjemne.

Zasady bezpieczeństwa

Autostop to świetna przygoda, nie wolno jednak zapominać o tym, że podróżowanie z obcymi ludźmi bywa ryzykowne. Jak postępować, aby czuć się bezpiecznie? O ile to tylko możliwe, nie wybieraj się w drogę w pojedynkę. Najlepiej przemieszczać się w parach mieszanych – czyli damsko-męskich. Bądź w stałym kontakcie z rodziną lub przyjaciółmi. Informuj ich w wiadomościach SMS, w jakiej części danego kraju aktualnie się znajdujesz, podaj numer drogi lub inne szczegóły identyfikujące miejsce Twojego pobytu. Możesz także zapisać numer rejestracyjny pojazdu, do którego wsiadasz. Nigdy nie chowaj bagażu do bagażnika – miej go zawsze przy sobie. Pieniądze i wartościowe przedmioty trzymaj jak najbliżej ciała, najlepiej w kilku odrębnych miejscach. A przede wszystkim – ufaj swojej intuicji. Jeśli obawiasz się wsiąść do auta, zrezygnuj i poczekaj na kolejne. Nie martw się tym, co pomyśli wówczas kierowca. Najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo!

Podróżowanie autostopem bywa prawdziwym sprawdzianem cierpliwości, ale nie warto się zniechęcać. Autostop to przede wszystkim niesamowita przygoda i dobra zabawa!

Jak złapać stopa?

Jeśli chcesz, aby kierowca się zatrzymał, musisz dać mu taką możliwość. Kluczowy jest więc wybór odpowiedniego miejsca. Weterani tej formy podróżowania polecają ustawianie się przy zatoczkach lub zjazdach – tak, aby kierujący pojazdem mógł bez obaw zjechać na bok. Dlatego też nie wolno Ci łapać stopa na autostradzie. To niebezpieczne i grozi wysokim mandatem. Nie stój też w miejscach, gdzie nie ma ograniczenia prędkości do 40 km/h ani przy rondzie. Najlepiej udać się na jedną z dróg wyjazdowych z miasta. Nie zapomnij o kartonowej tabliczce z napisanym wyraźnie celem podróży – to znak rozpoznawczy autostopowiczów. Przygotuj się też na to, że samochód może zatrzymać się już po chwili albo… po kilku godzinach oczekiwania. Tak, tak, podróżowanie autostopem może okazać się prawdziwym sprawdzianem cierpliwości. Nie należy się jednak zniechęcać. Mijają długie godziny, a nikt się nie zatrzymuje? Zmień miejsce (nawet o kilkanaście metrów), spróbuj zagadnąć kierowców na stacji benzynowej oraz zastanów się, czy nie warto nieco zmodyfikować swojej trasy. Być może nie uda Ci się od razu dotrzeć do punktu docelowego, ale ktoś zabierze Cię do miasteczka leżącego po drodze. Pamiętaj, że każdy pokonany kilometr przybliża Cię do celu.

Wydawać by się mogło, że przemieszczanie się autostopem nie jest już tak popularne, jak kiedyś. Biura podróży oferują nam oferty last minute, linie lotnicze kuszą promocyjnymi cenami lotów, a profesjonalne serwisy internetowe pozwalają na wynajęcie auta lub podróż z nieznajomymi, oczywiście za odpowiednią opłatą. Mimo to zwolenników łapania stopa nie ubywa. Miłośnicy tej formy podróży podkreślają jej spontaniczność, nieprzewidywalność i możliwość poznania nowych, ciekawych osób. Bądź czujny i kieruj się zdrowym rozsądkiem, nie trać jednak radości oraz spokoju ducha – przecież w podróżowaniu autostopem chodzi o dobrą zabawę i przygodę. A zatem, kciuk w górę, uśmiech na twarzy i w drogę!

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.