Stokrotka Magazyn

Moje dziecko nie lubi wf-u! Co z tym zrobić?

Moje dziecko nie lubi wf-u! Co z tym zrobić?

Twoje dziecko nie przepada za lekcjami wychowania fizycznego? Nie zwalniaj go pochopnie z ćwiczeń! Wręcz przeciwnie – poznaj naturę problemu, postaraj się go rozwiązać i zachęć do uprawiania sportu.

Poznaj przyczynę problemu

Porozmawiaj z dzieckiem – spróbuj się dowiedzieć, dlaczego tak naprawdę nie lubi wf-u. Przyczyn może być mnóstwo. Jedną z nich są nieatrakcyjne lekcje: kiepski stan sal sportowych, sprzęt nadający się do wymiany, przepełnione hale, na których kilka klas ćwiczy jednocześnie. To wszystko nie sprzyja atrakcyjnemu prowadzeniu zajęć. A może kłopot tkwi w nauczycielu? Być może faworyzuje silniejszych, bardziej sprawnych uczniów, dając do zrozumienia tym słabszym, że są gorsi? Dzieciakom może ponadto przeszkadzać brak możliwości wzięcia prysznica po zajęciach sportowych – przecież po wysiłku czekają ich nierzadko kolejne lekcje. Uczniowie nie czują się komfortowo spoceni i zmęczeni po intensywnym treningu.

Zamiast spędzać czas przed telewizorem, wybierz się z dzieckiem na wspólną przejażdżkę rowerową. Dzięki temu pokażesz mu, że wysiłek fizyczny jest nie tylko ważny dla zdrowia, ale i przyjemny.

Zachęć do uprawiania sportu

Jeśli jednak niechęć do lekcji wychowania fizycznego wynika po prostu ze zwykłego lenistwa i awersji do sportu – koniecznie podejmij próbę zmiany stylu życia Twojej latorośli. Jak to zrobić? Racjonalnymi argumentami – wytłumacz córce czy synowi, jak ważny jest regularny wysiłek fizyczny w walce o zdrowie, dobre samopoczucie i komfort życia. Wysportowani ludzie dużo łatwiej znoszą trudy dnia codziennego i są szczęśliwsi niż ci o słabszej kondycji. Niech Twoja pociecha ma tego świadomość!

Zaangażuj się we wspólną aktywność

Zaproponuj wycieczkę rowerową, długi spacer czy wypad na tenisa. Ważne, by zaangażować się we wspólną aktywność z dzieckiem. Maluchy często naśladują zachowania rodziców – zarówno te dobre, jak i te złe. Jeśli Twoje dziecko widzi, jak zamiast wyjść na spacer z psem, pograć w piłkę czy pobiegać znowu siedzisz przed telewizorem z paczką chipsów – prawdopodobnie przysiądzie się do Ciebie, a nie dołączy do kolegów biegających po podwórku. Wybierz taki sport, który możecie uprawiać wspólnie – nie tylko nauczysz malca, jak ważny i przyjemny jest wysiłek fizyczny, ale i zacieśnicie wzajemne więzi.

Czego unikać?

Nie rób nic na siłę – jeśli maluch rękoma i nogami zapiera się przed bieganiem, nie zmuszaj go do tego. Postaraj się znaleźć mniej wyczerpującą dyscyplinę – może na początek odpowiednie okażą się przejażdżki rowerowe? Pamiętaj, że przede wszystkim nie wolno Ci zignorować problemu. To, że połowa uczniów z klasy ma zwolnienia z wf-u nie oznacza, że taka sytuacja stanowi normę i można przymknąć na nią oko. Dbając o dobrą kondycję Twojego dziecka, dbasz tym samym o jego zdrowie, a to obowiązek każdego rodzica!

Porozmawiaj z nauczycielem

Możesz także porozmawiać z nauczycielem wf-u lub wychowawcą. Być może dowiesz się czegoś, co Twoje dziecko starało się ukryć lub zachęcisz nauczyciela do ciekawszego prowadzenia zajęć. Pozytywne wspomnienia ze szkoły mogą być zachętą do aktywności fizycznej w przyszłości. Szkoda zaprzepaścić taką szansę. Sport to zdrowie!

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.