Stokrotka Magazyn

Kibicujemy całą rodziną – wizyta na stadionie

Kibicujemy całą rodziną – wizyta na stadionie

Wielkimi krokami zbliża się Euro 2016. W wakacje we Francji zostaną rozegrane mecze reprezentacji Polski oraz dwudziestu trzech pozostałych drużyn. To świetna okazja, by odwiedzić nie tylko stadion, ale i całą rodziną okazać wsparcie naszym piłkarzom.

Jak się ubrać?

Wybierając się na mecz reprezentacji narodowej, warto ubrać się w biało-czerwone barwy. Mile widziane są sportowe koszulki w kolorach naszej flagi oraz specjalne gadżety. Na rynku dostępnych jest mnóstwo zabawnych nakryć głowy: od kapeluszy przypominających kowbojskie, poprzez te w kształcie… piłki, a kończąc na bardzo wysokich słupkowych kapeluszach, popularnych zwłaszcza wśród kibiców angielskich. Czapka to jednak nie wszystko. Na stadion warto zabrać ze sobą szalik, flagę Polski, specjalne okulary kibica oraz akcesoria wspomagające kibicowanie, jak kołatki, klaskacze, wuwuzele czy trąbki. Pamiętajmy tylko, aby używać ich z umiarem i nie przeszkadzać innym w obserwowaniu gry.

Nawet jeśli jesteś piłkarskim laikiem, możesz doskonale bawić się na stadionie! Mecze reprezentacji mają niepowtarzalną atmosferę i są gwarancją wielkich sportowych emocji.

Stadionowy savoir-vivre

Kiedy już ubierzemy się w odpowiedni sposób, warto przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad obowiązujących na sportowych imprezach masowych. Zawsze najważniejsze jest bezpieczeństwo – dlatego jeśli wybieramy się na stadion z maluchami, cały czas musimy mieć je na oku. Lepiej nie puszczaj dzieci samych do toalety czy po zakup napoju – łatwo mogą zagubić się w tłumie i mieć kłopot z powrotem na miejsce. Uczul dzieciaki na to, by trzymały się blisko Ciebie. Wyjaśnij, że w razie, gdyby straciły Cię z pola widzenia, powinny zgłosić się do najbliższego punktu informacyjnego bądź pracownika obsługi stadionu. Jeśli wybierasz się na mecz z bardzo małym dzieckiem – załóż mu na uszy specjalne nauszniki wyciszające hałas. Dzięki nim uchronisz pociechę przed negatywnymi skutkami dużego natężenia dźwięków.

Warto zaznaczyć, że mecze reprezentacji mają niesamowitą atmosferę, a podczas nich stadion zamienia się w miejsce przyjazne rodzinom. Należy rozróżnić mecze ligowe, podczas których od czasu do czasu dochodzi do niezbyt przyjemnych sytuacji, od spotkań reprezentacyjnych, które to cieszą się wielką popularnością wśród kibiców doceniających świetną zabawę, sportowe emocje i miłą atmosferę.

Piłka nożna dla laików

Jeśli do tej pory niezbyt wnikliwie obserwowałaś mecze piłki nożnej, warto przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad tego sportu. Wytłumacz je również dzieciom – dzięki temu więcej zrozumieją, a Ty unikniesz ciągłych pytań o to, co miało miejsce na boisku. Najwięcej kłopotów sprawia zawsze kwestia spalonego. Mamy z nim do czynienia wówczas, gdy zawodnik atakujący w momencie podania do niego piłki stoi bliżej bramki drużyny przeciwnej niż sama piłka, a także przedostatni piłkarz z zespołu, z którym rywalizuje wskazany zawodnik. Sytuacje ta staje się jasna, kiedy oglądamy widowisko sportowe – widząc sędziego, który sygnalizuje spalonego, intuicyjnie jesteśmy w stanie odgadnąć, co się wydarzyło.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.