Stokrotka Magazyn

Jazda konna po raz pierwszy – jak się przygotować?

Jazda konna po raz pierwszy – jak się przygotować?

Jeżeli zamierzasz po raz pierwszy wsiąść na konia pod okiem instruktora, nie musisz znać wszystkich szczegółów dotyczących jazdy konnej. Wszystkiego nauczysz się po kolei – eksperci przekażą Ci niezbędną wiedzę i nauczą Cię nowych umiejętności. Znajomość podstaw zawsze jednak się przyda.

Ubierz się odpowiednio

Zastanawiasz się pewnie, w jaki sposób ubrać się na pierwsze zajęcia z jazdy konnej. Zdecydowanie nie musisz od razu inwestować w specjalistyczne ubrania: zamiast bryczesów wystarczą legginsy lub przylegające do ciała dresy, a sztyblety zastąpią Ci płaskie buty o solidnej konstrukcji. Nie mogą być to jednak trampki – postaraj się znaleźć w swojej szafie takie obuwie, które jest na tyle trwałe, by uchronić Twoją stopę podczas ewentualnego wypadku bądź nadepnięcia na nią konia. Toczek, czyli specjalny kask chroniący głowę, możesz wypożyczyć w szkółce jeździeckiej, jednak jeżeli zamierzasz traktować jazdę konną poważnie, warto go zakupić i mieć na własność. Ze względu na fakt, że w stajni pewnie się ubrudzisz, nie wybieraj ubrań w jasnych kolorach. Strój jeździecki ma być wygodny – nie może ograniczać Twoich ruchów, nie powinien też szeleścić, aby nie płoszyć zwierzęcia. Masz czuć się po prostu komfortowo.

Zanim dotrzesz do stajni, zrób krótką rozgrzewkę: rozciągnij mięśnie, pobiegaj chwilę truchtem. Dobrze rozgrzane ścięgna pomogą uniknąć kontuzji.

Zachowaj zasady bezpieczeństwa

Zawsze pamiętaj, by nie przebywać za koniem, jeśli zwierzę nie jest tego świadome. Wystarczy, że koń lekko się wystraszy i może nieświadomie zrobić Ci krzywdę, wyrzucając nogi w tył. Jeśli chcesz na przykład umyć zwierzaka i w tym celu musisz znaleźć się w okolicy jego ogona, stań najpierw naprzeciwko jego głowy w taki sposób, by mógł Cię widzieć. Poklep go lekko, niech usłyszy Twój głos, następnie poruszaj się w stronę ogona, delikatnie przesuwając rękę. Dzięki takiemu podejściu zwierzak będzie miał świadomość, gdzie stoisz i co będziesz robił. Zanim znajdziesz z koniem wspólny język, minie trochę czasu. Kiedy już jednak Ty przyzwyczaisz się do konia i on do Ciebie, z pewnością będziecie doskonale współpracować.

Jak zazwyczaj wygląda pierwsza lekcja?

W zależności od stadniny, pierwsze zajęcia wyglądają różnie. Na początku niezwykle ważne jest, byś nauczył się po prostu przebywać ze zwierzakiem. Zbudowanie pozytywnej relacji między koniem a człowiekiem to już połowa sukcesu! Zaczniesz zapewne od doboru właściwego konia: instruktor weźmie pod uwagę Twój wzrost, wagę i zaproponuje Ci odpowiedniego rumaka. Ważne, byś uważnie słuchał osoby prowadzącej lekcje, brał pod uwagę wszystkie jej wskazówki i dopytywał w momentach, kiedy coś jest dla Ciebie niejasne. W wielu stadninach lekcje zaczyna się od czyszczenia i siodłania konia, następnie wraz z nauczycielem i koniem uczeń udaje się na ujeżdżalnię, gdzie pod okiem specjalisty wsiada na konia i rusza. Ale spokojnie – na początku rumak będzie kierowany przez instruktora, który zagwarantuje Ci bezpieczeństwo. W zależności od postępów, na kolejnych zajęciach będziesz poznawać kolejne tajniki sztuki jeździeckiej.

Komentarze

magda 24.11.2017 14:32

Dzięki za rady

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.