Stokrotka Magazyn

Geocaching, czyli detektywistyczna gra w terenie

Geocaching, czyli detektywistyczna gra w terenie

By zabawić się w geocaching, potrzebujesz odbiornika GPS, dostępu do specjalnego serwisu skupiającego uczestników gry oraz nieco wolnego czasu i pomysłowości.

Na czym polega geocaching?

Jedna osoba umieszcza skrytkę z ciekawą zawartością, na przykład ze starą monetą, we wnęce ruin zamkowych. Następnie publikuje informację o współrzędnych geograficznych, określających lokalizację skrytki, na specjalnej do tego celu przeznaczonej stronie internetowej. Może zawrzeć też na niej dodatkowe wskazówki, skierowane do określonych grup – na przykład dla rodzin bawiących się razem z dziećmi lub osób niepełnosprawnych. Nie wolno również pominąć informacji o ewentualnych niebezpieczeństwach, jakie mogą czekać na poszukiwaczy skarbów.

Zadaniem pozostałych uczestników zabawy jest odnalezienie skrytki. Gdy im się to uda, mają prawo zabrać to, co w niej znaleźli. Muszą jednak uzupełnić zawartość skrytki innym, równie atrakcyjnym elementem. W notesie dołączonym do skrytki osoby bawiące się w geocaching zapisują swoje dane oraz bieżącą datę, na znak tego, że odkryli schowek.

Geocaching pomału zyskuje coraz większą popularność. Nie boisz się nowych wyzwań, lubisz odkrywać nieznane miejsca i masz detektywistyczne zacięcie? To zdecydowanie rozrywka dla Ciebie!

Ideą zabawy jest poszukiwanie skarbów, wymiana podarunków, a przede wszystkim – przygoda, jaką staje się odwiedzanie miejsc zaproponowanych przez uczestników gry. Nierzadko są to rejony nieznane szerszym rzeszom turystów i nieczęsto odwiedzane, a przez to jeszcze bardziej ciekawe i tajemnicze. Promowanie alternatywnych form podróżowania, w przeciwieństwie do turystyki masowej – to kolejny cel, jaki przyświecał twórcom gry.

Słów kilka o skrytkach…

Co można znaleźć w schowkach? Absolutnie wszystko, co przyjdzie do głowy uczestnikom gry. Zabawki, monety, książki, pamiątki rodzinne, przedmioty codziennego użytku – to tylko początek bardzo długiej listy rzeczy, jakie zawierać mogą skrytki. Ważne, by były one w odpowiedni sposób zabezpieczone – narażone są przecież na działanie czynników atmosferycznych. Muszą być też właściwie opisane, tak aby mieć pewność, że ich obecność w schowku nie jest przypadkowa. Istotne, aby na skrytce pojawiła się wiadomość, że nie jest to przedmiot niebezpieczny ani zagrażający życiu i zdrowiu ludzi. Taka informacja sprawia, że cała gra staje się bezpieczna.

Dla kogo?

W geocaching grają osoby indywidualne, pary i całe rodziny. To świetna propozycja dla każdego, kto wolny czas lubi spędzać aktywnie, na świeżym powietrzu, a do tego jest wielbicielem przygód i ma w sobie coś z detektywa. Geocaching wymaga bowiem sprytu, dociekliwości, a nierzadko również dużej dozy cierpliwości. To forma rekreacji, na którą z pewnością warto się skusić!

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.