Stokrotka Magazyn

Nasze dziecko zdobywa patent żeglarski

Nasze dziecko zdobywa patent żeglarski

Żeglowanie to wielka frajda i piękny sport. Jeśli Twoje dziecko przejawia zainteresowanie tą właśnie aktywnością i chce zdobyć patent żeglarski, warto je w tym wspomóc.

Warunki uzyskania patentu

By uzyskać patent, dziecko musi mieć skończone 14 lat oraz zdać egzamin składający się z części teoretycznej i praktycznej. Osoba przystępująca do egzaminu musi przygotować się z wiedzy dotyczącej między innymi przepisów, meteorologii czy ratownictwa. Wśród pytań mogą pojawiać się zapytania o budowę jachtów czy teorii żeglowania. Jeśli chodzi o część praktyczną, sprawdza się przede wszystkimi umiejętności manewrowania jachtem, zarządzania załogą oraz kompetencje związane z pracami bosmańskimi. Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest ukończenie specjalnego kursu.

Droga do patentu żeglarskiego

Pierwsze kroki na żaglach mogą stawiać już sześciolatki. Jeśli nie mieszkamy nad Bałtykiem, możemy zapisać malucha na letnie kolonie nad morzem. Profesjonalni instruktorzy zapoznają dziecko z niezbędną teorią – wytłumaczą im żeglarskie słówka, nauczą je, jak zachowywać się na wodzie i jak odczytywać znaki, które daje nam natura. Nasza pociecha będzie też mogła sama sterować niewielką łódką – oczywiście, pod opieką dorosłego.

Szkółka żeglarska nauczy Twoje dziecko odpowiedzialności, wytrwałości i współpracy z innymi. To kompetencje, które z pewnością zaprocentują w przyszłości.

Jaką szkołę żeglarską wybrać?

Oferta odbywania kursów żeglarskich jest bardzo szeroka, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Organizuje je wiele jednostek i szkół. Kursy odbywają się w weekendy bądź za jednym razem – podczas jedno- lub dwutygodniowego obozu. Zanim wyślesz swoje dziecko na jeden z nich, sprawdź dokładnie jego program i porównaj z informacjami, jakie podaje Polski Związek Żeglarski. Organizatorzy szkoleń trzymają się bardzo dokładnie wymagań ustalonych przez związek, jednak zdarzają się niechlubne wyjątki. Sprawdź także, czy opiekunowie oraz nauczyciele to osoby kompetentne i godne zaufania – możesz poszukać opinii o poszczególnych jednostkach w sieci bądź popytać znajomych. Bezpieczeństwo Twojego dziecka jest przecież sprawą pierwszorzędną!

Czy warto?

Oczywiście, że tak! Zdobycie patentu żeglarskiego to spore osiągnięcie dla każdego dziecka, otwierające mu wiele nowych możliwości. Warto zaznaczyć, że posiadacz takiego patentu nie powinien spoczywać na laurach. Zawsze pozostaje wiele do nauki, a posiadane kwalifikacje należy doskonalić. Kolejnym plusem jest sama możliwość uczestniczenia w obozie szkoleniowym, co daje szansę na poznanie rówieśników o podobnych zainteresowaniach. Robiąc patent żeglarski, dzieciaki w bardzo konstruktywny sposób wykorzystują czas wolny, zyskując przy tym wiele cennych kompetencji niezbędnych nie tylko na jachcie, ale i w życiu codziennym – takich jak cierpliwość, odpowiedzialność czy umiejętność pracy zespołowej.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.