Stokrotka Magazyn

Czas na rower!

Czas na rower!

Kiedy temperatura na zewnątrz staje się coraz wyższa, warto pomyśleć o ruchu na świeżym powietrzu. Świetnym rozwiązaniem będą rowerowe wycieczki. Sprawdź, jaki sprzęt będzie dla Ciebie odpowiedni.

Na co dzień czy od święta

Przed kupnem roweru odpowiedz sobie na pytanie, do czego będzie Ci on potrzebny. Inny model sprawdzi się u osoby dojeżdżającej rowerem codziennie do pracy, a inny dla weekendowego wycieczkowicza. Światem cyklistów, tak jak innymi dziedzinami życia, rządzą sezonowe trendy. Mimo iż trudno się od nich całkowicie odciąć, postaraj się, by to nie one zawładnęły twoim wyborem. Użyteczność i wygoda podczas korzystania ze sprzętu powinny być priorytetami, dopiero na drugim miejscu postaw na modne ozdoby i kolory.

Rower dla aktywnych

Jeśli kochasz przyrodę, zamiejskie wycieczki i plener to rozważ wybór roweru trekkingowego, tzw. wyprawowego. Nie myl go jednak z rowerem górskim, który kilkanaście lat temu opanował modę i pojawiał się na wszystkich polskich drogach. Rower trekkingowy przypomina go nieco wyglądem, jednak różni się od „górala” kilkoma ważnymi szczegółami. Sprzęt wyprawowy ma większe koła, bo 28 calowe (górski zwykle 26). Posiada także nieco węższe opony, które dobrze radzą sobie zarówno na ścieżkach leśnych, jak i drogach asfaltowych.

Podczas jazdy na takim rowerze sylwetka jest bardziej wyprostowana, co uniemożliwia osiągnięcie szybkości wyścigowej, ale ułatwia przemierzanie wielu kilometrów. Sprzęt koniecznie powinien posiadać błotniki, które zwykle są w zestawie. Dodatkowo dobrze, by był wyposażony w sakwy bagażnikowe, do których można spakować wszystkie potrzebne na wycieczkę przedmioty. Ten typ rowerów występuje w dwóch modelach: męskim – z poziomą ramą oraz damskim z ramą w kształcie litery s.

Rower miejski

W ostatnim czasie zapanował trend na rowery miejskie, tzw. holenderki. Taki model jest bardzo okazały, posiada sporą giętą kierownicę i stabilną ramę. To sprzęt bardzo dobry na twarde drogi (28 calowe, wąskie opony) i codzienne dojazdy (wyprostowana sylwetka i duże siodełko). Niestety w użytkowaniu bywa niewygodny. Klasyczne rowery holenderskie produkowane są ze stalowych materiałów, przez co są bardzo ciężkie. Wnoszenie go do mieszkania na piętrze to prawdziwa męka.

Rower może ważyć nawet 20 kg. Co więcej, modele retro nie posiadają tarczy przełożeń, dlatego wjazd pod górkę w połączeniu z masą roweru może być trudny. Po zmroku drogę oświetla nam dynamo, które dodatkowo obciąża kierowcę. Warto wybrać nieco nowsze modele z przynajmniej trzema przerzutkami umieszczonymi wewnątrz tylnej piasty i z aluminiowych materiałów. Wtedy komfort jazdy znacznie się polepszy.

Rower na wyprawy za miasto

Większość rowerów posiada modele męskie i damskie. W przypadku kupna roweru na wyprawy wymagające transportowania bidonów i innego bagażu, warto, by panie zdecydowały się na tradycyjny męski model. Jest w nim więcej miejsca na bagaż, a rama jest stabilniejsza. Jeśli nie będzie zbyt wysoko (stojąc nad nią, nie można jej dotykać), to rower będzie wygodny dla każdego użytkownika, niezależnie od płci. Z kolei wśród rowerów miejskich większą popularnością cieszą się tzw. damki. Obniżona rama jest wygodniejsza i ułatwia częste zsiadanie.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.