Stokrotka Magazyn

Balet w każdym wieku

Balet w każdym wieku

Jeżeli jako małe dziecko marzyłaś o tym, by zostać baletnicą, nie miałaś jednak okazji, by spełnić owo pragnienie, wróć do dziecięcych wspomnień i zrealizuj swój cel. Nigdy nie jest za późno, by rozpocząć przygodę z baletem!

Nie tylko dla dzieci

Już dawno balet przestał być skierowany tylko do najmłodszych. Wiele szkół tańca oferuje zajęcia dla dorosłych na poziomie początkującym. Zainteresowanie wszelkimi formami aktywności fizycznych rośnie, a ponadto nieustannie poszukujemy nowych wyzwań i próbujemy mierzyć się z tym, co nieznane. Balet dla dorosłych to ciekawa alternatywa do siłowni czy fitnessu. Kształtuje sylwetkę, poprawia kondycję, a jednocześnie przenosi w zupełnie inny, baśniowy świat dzieciństwa, marzeń, snów i pięknych dźwięków. Nic więc dziwnego, że dorośli poszukujący wyjątkowych emocji, a jednocześnie możliwości pracy nad swoim ciałem, wybierają właśnie lekcje baletu.

Naucz się gracji!

O ile panowie na zajęciach baletowych kształtują głównie umiejętności taneczne i po prostu – siłę, panie uczą się gracji, lekkości ruchów oraz przekazywania emocji w wyjątkowy sposób. Ciężka praca oraz wiele potu wylanego podczas lekcji skutkuje nie tylko świetną kondycją, ale i nabyciem pewnej delikatności czy subtelności. Dzięki treningom nasza sylwetka staje się smuklejsza, pracujemy nad właściwą postawą ciała, a przy okazji gubimy zbędne kilogramy.

Balet dla dorosłych? Jak najbardziej! Na zajęciach kształtujesz nie tylko umiejętności taneczne – to także solidny trening i wysiłek fizyczny.

Balet jako trening siłowy

Jeżeli wyobrażasz sobie, że lekcje baletu polegają wyłącznie na wykonywaniu delikatnych ruchów, wsłuchiwaniu się w muzykę i po prostu – tańczeniu, możesz się rozczarować. Aby osiągnąć efekt w postaci poprawnie wykonywanych kroków, potrzeba wielu godzin bardzo wyczerpujących treningów. By poruszać się po scenie z gracją i lekkością, potrzebne są bardzo mocne mięśnie, a tych nie ukształtuje się bez ciężkiej pracy. Dlatego zapisując się na balet dla dorosłych bądź gotowa na prawdziwy wysiłek! Ćwiczenia może nie są zbyt intensywne, jednak wykonuje się je dość długo. Wiele szkół baletowych podczas zajęć wykorzystuje elementy jogi czy pilatesu. Należy podkreślić, że w zależności od stopnia zaawansowania każda placówka oferuje inny zakres i intensywność ćwiczeń. Jeśli masz niezłą kondycję i poczucie rytmu, zapisz się na zajęcia dla zaawansowanych. Jeśli do tej pory raczej stroniłaś od wysiłku fizycznego, a i z muzyką niewiele masz wspólnego – wybierz zajęcia dla początkujących.

Konsekwencja to podstawa

Nauczyciele baletu to często osoby bardzo konsekwentne i pracowite. Tego samego oczekują również od swoich uczniów. Źle postrzegane jest opuszczanie zajęć. Aby nadrobić formę straconą podczas jednej lekcji, trzeba włożyć trzy razy więcej pracy podczas kolejnych ćwiczeń. Pamiętasz film „Czarny łabędź” z Natalie Portman? No właśnie! By osiągnąć szczytowy poziom jako baletnica, bohaterka całe swoje życie podporządkowała zajęciom. Od osób, dla których taniec jest po prostu przygodą i formą spędzania wolnego czasu nie wymaga się oczywiście aż tak wielkich wyrzeczeń, jednak mimo to podczas treningów pracuje się na maksymalnych obrotach.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.