Stokrotka Magazyn

5 zimowych zabaw dla całej rodziny

5 zimowych zabaw dla całej rodziny

Zimowe temperatury nie sprzyjają długim spacerom na dworze. Jednak gdy spadnie śnieg, warto wykorzystać ten czas na wspólne zabawy na śniegu z rodziną. Wystarczy ciepłe i nieprzemakalne ubranie, wygodne buty z antypoślizgową podeszwą i dobry humor. Podczas aktywnej zabawy mróz nie będzie nam straszny!

Większość dzieci z utęsknieniem wygląda za okno w oczekiwaniu na pierwsze opady śniegu. Kiedy tylko na dworze zrobi się biało, dzieci z radością wybiegają na dwór, aby oddać się zabawie. Dlaczego rodzice nie mieliby towarzyszyć im w tej rozrywce? Ubierzcie się ciepło, zabierzcie ze sobą zapasowe rękawiczki i oddajcie się kreatywnym zabawom na śniegu.

1. Śniegowe stwory

Kto powiedział, że ze śniegu zawsze musimy lepić… bałwana? Zaproponujmy dzieciom, aby każdy spróbował stworzyć dowolną postać lub budowlę. Może to być ulubiony bohater z bajki, ukochany zwierzak lub królewski zamek. Wyobraźnia najmłodszych jest nieograniczona! Zadaniem pozostałych będzie odgadnięcie, kogo przedstawia dana figura. Gotowe śnieżne rzeźby ustawcie w ogrodzie lub na trawniku przy bloku. Dopóki mróz się utrzyma, będą ciekawą ozdobą.

2. Kolorowy lód

Dzieci uwielbiają ślizgawki. Interesuje je także proces zamarzania wody. Przy wykorzystaniu zwykłych barwników spożywczych i foremek do lodu możecie razem stworzyć ciekawe lodowe kształty. Wymieszajcie wodę z barwnikami spożywczymi i wlejcie ją do foremek. Świetnie, gdyby miały ciekawe kształty, np. serduszka, bałwanki lub renifery. Przygotowane foremki wystawcie za okno. Gdy zamarzną, uzyskacie kolorowe, lodowe kształty, którymi można ozdobić ogród lub pobawić się z maluchami w lodową cukiernię.

3. Karmnik dla ptaków

Zimą dbajmy o ptaki, które nie odlatują do ciepłych krajów. Razem z dziećmi możemy własnoręcznie wykonać karmnik, który następnie powiesimy w naszym ogrodzie. Jeśli użyjemy drewna, domek posłuży ptakom nawet przez kilka lat. Prostszy sposób? Wykorzystajmy rolki po papierze prezentowym albo po papierze toaletowym. Posmarujmy je masłem i posypmy ziarnami dla ptaków, które kupimy w każdym sklepie zoologicznym. Tak przygotowaną rolkę zawieśmy na wstążce na najbliższym drzewie. Codziennie możemy obserwować, czy nasz karmnik służy okolicznym ptakom i wspólnie z najmłodszymi rozpoznawać ich gatunki.

4. Rzucanie do celu

W pewnej odległości narysujcie kilka okręgów. Im mniejszy okrąg, tym więcej punktów otrzyma osoba, która trafi w niego śnieżką. Ulepcie kilkadziesiąt śnieżek, a następnie każdy po kolei będzie musiał trafić do najwyżej punktowanego okręgu. Ustalcie też, jaka nagroda czeka na zwycięzcę. Może to być słodki upominek lub możliwość wyboru filmu na rodzinny seans. Taka zabawa pozwoli również potrenować celność, a także koordynację ruchową dzieci.

5. Przeciąganie liny

Będzie nam potrzebny dość długi sznur. Dzieci i dorośli dzielą się na dwa zespoły w taki sposób, aby siły były wyrównane. Na śniegu zaznaczamy linię, za którą musimy przeciągnąć przeciwną drużynę, aby wygrać. Oba zespoły łapią za koniec liny i starają się przeciągnąć ją na swoją stronę. Zabawa z pewnością dostarczy nam wiele śmiechu!

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.