Stokrotka Magazyn

Idziemy na grzyby!

Idziemy na grzyby!

Gdzie znajdziemy prawdziwki, borowiki czy podgrzybki? Których gatunków spodziewać się możemy w okolicach drzew liściastych, a których przy drzewach iglastych? Sprawdź!

Jakie grzyby pod jakim drzewem?

Wiele gatunków ma swoje ulubione warunki do wzrostu. Kurki na przykład uwielbiają pojawiać się w okolicach świerków i sosen, nieco rzadziej rosną przy korzeniach dębów i buków. Prawdziwki znajdziemy natomiast pod drzewami iglastymi – sosnami czy świerkami. Borowiki – odwrotnie – kryją się pod drzewami liściastymi, jak dęby i buki. Koźlarz, nazywany także brzozakiem, jak nietrudno się domyślić – rośnie pod brzozami. Pieczarki, w zależności od rodzaju, spotkamy zarówno w lasach liściastych, jak i iglastych, a także na łąkach czy w zarośniętych krzakach.

Kilka cennych porad

Tam, gdzie dostrzeżemy odrapaną ściółkę, możemy spodziewać się grzybów. Rosną one nierzadko przy ścieżkach, którymi uczęszczają zwierzęta leśne. W zacienionych miejscach, przy poboczach, przy wysokich drzewach iglastych, gdzie występuje gruby mech – mamy sporą szansę znaleźć prawdziwki. Niektóre grzyby, jak chociażby prawdziwki lub podgrzybki, rosną gromadami. Kiedy znajdziemy więc jednego, powinniśmy szukać dalej – z pewnością napotkamy ich więcej! W zależności od pogody poszukiwania warto rozpocząć od innych zakątków lasu. Gdy świeci słońce i jest ciepło – udajemy się w miejsca zacienione, ciche. Kiedy pada deszcz, wieje, a chłód daje się we znaki, zbieranie grzybów zaczynamy od terenów względnie suchych, osłoniętych, gdzie deszcz jeszcze nie dotarł, a temperatura jest wysoka.

Zwróć uwagę na właściwe przechowywanie zebranych grzybów. Unikaj plastikowych reklamówek – grzyby najlepiej czują się w wiklinowym koszyku.

Ważna jest technika

Grzyby nie powinny być przechowywane w plastikowych reklamówkach czy torbach. Najlepiej wkładać je do wiklinowych koszy. Unikać powinniśmy również wszelkiego rodzaju wiaderek – grzyby nie czują się w nich dobrze. Jak zbierać grzyby? Nie wyrywamy ich, grozi to bowiem zniszczeniem grzybni. Subtelnie okręcamy grzyba tuż nad powierzchnią ziemi, alternatywnie – odcinamy go nożem.

Bądź czujny!

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dany grzyb jest jadalny – nie zbierajmy go! Nie należy niszczyć grzybów trujących, ponieważ odgrywają one znaczącą rolę w życiu lasu, jak chociażby przyczynianie się do nawadniania korzeni drzew. Istnieje mnóstwo atlasów grzybów, poradników, a Internet aż roi się od wiadomości na temat zbierania grzybów. Warto zapoznać się z opiniami oraz radami pasjonatów – nie ma cenniejszej wiedzy niż ta wynikająca z doświadczenia oraz wieloletniej praktyki.

Cierpliwość popłaca

Zbieranie grzybów trzeba lubić. Tylko prawdziwi miłośnicy tej aktywności z przyjemnością będą spacerowali po lesie od samego świtu przez długie godziny. Nawet jeśli na początku wydawać się nam będzie, że wrócimy z pustymi rękami, często po dłuższych poszukiwaniach nasz kosz się zapełni. Aby jednak tak się stało, należy wybierać odpowiednie miejsca oraz posiąść elementarną wiedzę na temat grzybobrania.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.