Stokrotka Magazyn

Dieta młodej mamy

Dieta młodej mamy

Ciąża i szczęśliwy poród już za tobą. Chciałabyś wziąć się za siebie, zacząć ćwiczyć, a także zjeść coś, czego wcześniej nie mogłaś ze względu na dziecko. Czy w czasie połogu trzeba stosować specjalną dietę, czy może jada się to, na co tylko przyjdzie ochota?

Pamiętaj, że okres ciąży, a także sam poród, były dla twojego organizmu nie lada wysiłkiem. Musisz zregenerować siły, a także uzupełnić utracone zasoby żelaza i wapnia. Twój organizm musi także ustabilizować układ hormonalny, dzięki czemu uda ci się wrócić do formy sprzed ciąży. Jeśli dodatkowo karmisz piersią, to odpowiednie żywienie wspomaga produkcję pełnowartościowego pokarmu dla maleństwa.

Pamiętaj!

  • Podczas porodu mogłaś stracić bardzo dużo krwi. Wiele kobiet cierpi z tego powodu na anemię. Aby uzupełnić utracone zasoby żelaza, w diecie młodej mamy nie może zabraknąć roślin strączkowych, wątróbek wieprzowych, a także pestek dyni lub słonecznika. Pamiętaj również, aby unikać kawy, ponieważ powoduje ona wypłukiwanie żelaza z krwi.
  • Aby uzupełnić niedobory wapnia, koniecznie jedz zielone warzywa (np. jarmuż), a także pij mleko. W twojej lodówce nie powinno zabraknąć ryb, głównie sardynek.
  • Kwasy omega-3 przydadzą się zwłaszcza w diecie mam, które przeszły cesarskie cięcie, ponieważ mają działanie przeciwzapalne. Znajdziesz je w rybach, w siemieniu lnianym, a także w orzechach włoskich.
  • Odpowiedni poziom witaminy D w organizmie matki jest niezwykle ważny w okresie karmienia dziecka piersią. Stężenie witaminy D w pokarmie matki może nie być wystarczające dla dziecka, dlatego ważna jest dodatkowa suplementacja lub intensywna ekspozycja na słońcu.
  • Bardzo często kobieta chciałaby wrócić do figury sprzed ciąży, dlatego w swojej diecie nie zapomnij o witaminie C, niezbędnej do syntezy kolagenu. To od niego zależą nie tylko elastyczność i jędrność skóry, ale także zdrowe stawy. Witaminę C znajdziesz w owocach cytrusowych, jagodach, jabłkach oraz w warzywach, np. papryce.
  • Nie zapomnij także o odpowiednim nawodnieniu – pij dużo wody, dzięki temu twój organizm wytworzy właściwą ilość pokarmu. Możesz pozwolić sobie także na zieloną herbatę, sok marchwiowy lub sok z buraków.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.