Stokrotka Magazyn

Życzenia na Wielkanoc zgodne z etykietą

Życzenia na Wielkanoc zgodne z etykietą

Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc, czyli czas warty spędzenia z rodziną oraz najbliższymi. Przeczytaj, co życzyć najbliższym, aby uniknąć towarzyskiego faux-pas.

Jak słać życzenia?

Nie każdego uda nam się w Wielkanoc spotkać osobiście, a przecież gdy święta rozpoczynają się na dobre, wypada złożyć innym życzenia. Ci nieco bardziej przywiązani do tradycji wysyłają kartki, inni korzystają z Internetu i telefonów.

Do kogo napisać kartkę, a do kogo wysłać SMS? Komu przekazać życzenia na Wielkanoc mailem, do kogo zadzwonić, a gdzie udać się osobiście? Składanie wielkanocnych życzeń wcale nie musi być takie oczywiste, jak się wydaje. Forma, przekaz, czy wreszcie dobór odpowiednich słów mają ogromne znaczenie dla odbiorcy. Doprawdy ciężko jest sobie wyobrazić, by życzenia do babci kierowane były drogą sms-ową, lub choćby na portalu społecznościowym – nawet jeśli seniorka posiada konto na popularnym Facebooku. Jak zatem uniknąć życzeniowego faux pas?

Dla babci i dziadka i reszty rodziny

Jeśli już jesteśmy przy babci, to zdecydowanie odradzamy komunikowanie się za pomocą nowoczesnych technologii. Większość babć i dziadków to osoby starej daty, przywiązane do tradycji, które całe życie otrzymywały kartki lub składały sobie życzenia na Wielkanoc osobiście. Zdecydowanym nietaktem będzie, jeśli wyślemy do nich jedynie wiadomość tekstową. W dzisiejszym świecie, kiedy każdy ma dużo spraw na głowie, może i byłoby to najprostsze rozwiązanie, ale akurat do dziadków na pewno warto pofatygować się osobiście. Dlaczego? Weźmy pod uwagę fakt, że jest to okres świąteczny, więc należy go traktować szczególnie. Poza tym pomyślmy jaką frajdę możemy sprawić im samą obecnością.

Specjalnie zaczęliśmy od dziadków, bowiem w życzeniowej układance są najważniejsi. Z podobnym szacunkiem należy zresztą traktować całą rodzinę. Tej najbliższej – składać życzenia na Wielkanoc osobiście, tej dalszej – wysłać kartkę lub zadzwonić.

Podobnie sytuacja wygląda z owianymi legendami teściami. Schowajmy wszelkie niesnaski związane z teściową do kieszeni. Czego życzyć? Nie silmy się na przesadną kreatywność. W Wielkanocy nie chodzi o to, by zaskakiwać. Tym bardziej, gdy wybieramy się w odwiedziny do osób religijnych, przywiązanych do tradycji. Treść życzeń na Wielkanoc powinna być stonowana. Szczere życzenie szczęścia, zdrowia i spokoju wypowiedziane osobiście mają sporą wartość.

Życz zatem rodzinie smacznego jajka, wesołego Alleluja i radosnych Świąt, jeśli chcesz – podaruj przy tym np. bukiet wiosennych tulipanów. Zaskocz, ale czymś bezpiecznym. Czymś, co może wzbudzić jedynie pozytywne emocje. Tym sposobem unikniesz niepotrzebnej wpadki.

Przyjaciele i znajomi

Dużo większe pole do manewru będziemy mieli w przypadku przyjaciół i znajomych. Tutaj możesz pozwolić sobie na więcej także w słowach. Nie sprawi też problemu jeśli złożysz życzenia chociażby poprzez SMS. Daruj sobie jednak zabawne wierszyki, rymowanki o jajach i mokrym zającu. Każdy dostaje ich sporo każdego roku. Coraz rzadziej wywołują uśmiech, a zwykle są ignorowane. Składasz życzenia znajomym, czyli wiesz o nich cokolwiek – życz awansu, uśmiechu, dalszego rozwoju. Pozwól poczuć odbiorcy, że te życzenia są tylko dla niego.

Cieszcie się Wielkanocą, wypocznijcie. Trzymamy kciuki za Wasz trafny dobór życzeń!

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.