Stokrotka Magazyn

Weselna etykieta

Weselna etykieta

Wybierając się na wesele nie skupiajmy się tylko na wyborze sukienki i dopasowaniu fryzury. Musimy pamiętać także o zasadach savoir-vivre’u obowiązujących podczas przyjęcia. Kilka najważniejszych reguł przedstawiamy poniżej.

Czego nie zakładać na wesele?

Jeśli chodzi o strój męski – panowie nie powinni ubierać fraków czy smokingów – żaden z gości nie może wyglądać bowiem bardziej elegancko niż Pan Młody. Mężczyźni powinni unikać garniturów zbyt małych, opinających sylwetkę oraz za dużych. Niewskazane są ponadto koszule z krótkim rękawem. Panie mogą ubrać się zgodnie z najnowszymi trendami modowymi, o ile ich kreacje nie są w kolorach białym bądź czarnym. Ważna jest także długość sukienki – nie zakładamy rozmiarów mini, zbyt opiętych, podkreślających niedoskonałości sylwetki. Pierwszą zasadą wyglądu na weselu. jest elegancja – ubiorem, fryzurą i makijażem staramy się wyrazić szacunek dla Pary Młodej.

Gdzie usiąść?

W centralnej części stołu weselnego. zawsze zasiada Para Młoda. Najbliższe miejsca zarezerwowane są dla rodziców, dziadków i świadków. Jeśli na stole ustawione są winietki – reszta gości nie ma kłopotu ze znalezieniem własnego miejsca. Jeśli jednak winietek brak – musimy pamiętać o zasadzie zgodnie z którą najbliżej Państwa Młodych siadają osoby z najbliższej rodziny. Stopień pokrewieństwa warunkuje więc miejsce przy stole. W dalszych częściach stołu zasiadają członkowie dalszej rodziny – w tych najbardziej oddalonych od środka – przyjaciele, znajomi i delegacje pracownicze.

Jakich zachowań unikać?

Nawet jeśli mamy pytanie natury organizacyjnej, kłopot, bądź chcielibyśmy o coś poprosić – nie zwracamy się z tą kwestią ani do Pana Młodego, ani do Pani Młodej. Śmiało możemy skierować prośbę do świadków oraz obsługi wesela. Nie absorbujemy Państwa Młodych własnymi sprawami – nie mąćmy ich spokoju w tak ważnym dla nich dniu.

Co podarować Parze Młodej, jeśli jest zamożna?

Na pewno nie pieniądze! Powinniśmy znaleźć przedmiot unikatowy i oryginalny – jednak nie kiczowaty, nieprzydatny. Należy zaznaczyć, iż wartość materialna owej rzeczy nie jest tak istotna, jak jej wyjątkowość. Może to być na przykład obraz namalowany przez lokalnego artystę, drewniana rzeźba czy inna ozdoba.

Czy można zrezygnować z podarowania kwiatów?

Nawet jeśli Państwo Młodzi zażyczyli sobie, by zamiast kwiatów przynieść na przykład książki czy wino, warto, prócz wskazanego podarunku, ofiarować im chociaż symboliczny bukiecik. Kwiaty uświetniają każdą uroczystość, dodają jej dostojności, budują atmosferę i są wyrazem szacunku dla Młodej Pary. Nie zaleca się zatem rezygnowania z obdarowywania Młodych kwiatami.

Kogo prosić do tańca?

Jeśli goście weselni siedzą przy niewielkich stolikach, panowie zobowiązani są poprosić do tańca każdą z pań zasiadających przy stole. Jeśli stół jest duży – wówczas mężczyźni proszą o taniec kobiety spędzające wieczór w ich najbliższym sąsiedztwie. Nie wypada tańczyć cały czas z własną partnerką, jak i – z kobietą zamężną, przybyłą z własnym mężem. Z osobą, której dany pan nie zna – nie wypada tańczyć dłużej niż dwa tańce pod rząd.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.