Stokrotka Magazyn

Triki ubraniowe przydatne na co dzień

Triki ubraniowe przydatne na co dzień

Czasem stan naszych ubrań mocno odbiega od idealnego. Czy można w szybki sposób poprawić wygląd pogniecionych bluzek czy zreperować zepsuty zamek? Opisujemy, w jaki sposób tego dokonać.

Popsuł Ci się rozporek?

Nie musisz wstawiać nowego zamka błyskawicznego w miejsce zepsutego. Czasem wystarczy potrzeć ząbki zamka świeczką. Wosk pomaga wejść na właściwe tory ząbkom, które do siebie nie przystają. Jeśli ten sposób zawiedzie, chwyć kombinerki i usuń końcówkę zapobiegającą rozejściu się obu części zamka – tę u jego dołu. Ułóż ząbki tak, by do siebie pasowały, zwracając szczególną uwagę na to, by suwak był zaciągnięty przed ostatnim ząbkiem. W tym celu wystarczy przejechać suwakiem wzdłuż zamka. Kiedy masz już pewność, że wszystko do siebie pasuje, zaszyj miejsce, w którym uprzednio znajdowała się końcówka zabezpieczająca. Użyj do tego bardzo grubej nici i mocnej igły. Pamiętaj, by po wewnętrznej stronie spodni zrobić supełek – wówczas będziesz mieć pewność, że zamek nie rozjedzie się w najmniej spodziewanym momencie.

Zamek nie działa, a spodnie po praniu zrobiły się za małe? Nie wrzucaj ich na dno szafy. Istnieją proste triki ubraniowe, które pozwolą Ci znowu cieszyć się ulubionym elementem garderoby.

Ubrania pogniotły Ci się w walizce?

Jesteś na wycieczce, wyjeździe biznesowym, nie masz dostępu do żelazka, a Twoje ubrania po wyciągnięciu z walizki wyglądają tragicznie? Nie martw się, są na to sposoby! Jednym z nich jest… prysznic. Para wodna, która gromadzi się w łazience podczas kąpieli sprawia, że mocno zagniecione ubrania stają się gładkie. Uszczelnij więc drzwi łazienki, powieś na wieszaku koszulę czy bluzkę i zrelaksuj się pod gorącym prysznicem. Kiedy skończysz, Twoje ubrania będą w dużo lepszym stanie. Jeśli natomiast masz przy sobie prostownicę do włosów, możesz użyć jej jako żelazka. Uwaga! Ta metoda sprawdza się tylko przy niektórych tkaninach, grubszych i bardziej trwałych. Nie nadaje się do stosowania na delikatnych, cieniutkich materiałach.

Za żelazko może także służyć rondelek – o ile ma czyste dno. Wystarczy, że zagotujesz w nim wodę, a ciepłym garnkiem rozprasujesz zagniecenia. Jeżeli jednak nie masz dostępu ani do prostownicy, ani do rondelka, możesz posłużyć się ręcznikiem. Namocz go i wykręć – mokrym ręcznikiem delikatnie dotykaj wygniecionych partii ubrań. Poczekaj, aż wyschną, a następnie ciesz się ich świetnym wyglądem!

Masz za ciasne dżinsy?

Kilka kilogramów więcej, dżinsy skurczyły Ci się w praniu, a może rozmiar jest za mały – takie rzeczy się zdarzają! Istnieje na szczęście rozwiązanie umożliwiające rozciągnięcie dżinsowego materiału. W zależności od tego, czy chcesz rozciągnąć spodnie w udach, na pupie, czy w nogawkach, zmocz daną partię ubrania. Użyj w tym celu spryskiwacza bądź wilgotnego ręcznika. Następnie, wkładając w działanie maksymalnie dużo siły, rozciągnij rękoma daną partię tkaniny. Jeśli jesteś w stanie – ubierz wilgotne spodnie i wykonuj intensywne ruchy, jak przysiady czy pajacyki. W ten sposób także je rozciągniesz. Kiedy dżinsy całkowicie wyschną, również troszkę poćwicz. Spodnie dopasują się dzięki temu do Twojej sylwetki.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.