Stokrotka Magazyn

Sprawiedliwa moda, czyli ubrania fair trade

Sprawiedliwa moda, czyli ubrania fair trade

Na pewno każdy słyszał o pracownikach zatrudnionych bez umowy, za niską płacę; o ciężko pracujących i nielegalnie zatrudnionych dzieciach, o niegodziwych warunkach pracy i o nieprzestrzeganiu przez pracodawców praw człowieka. Większość tych przykrych sytuacji dotyczy krajów rozwijających się, skąd pochodzą surowce, z których wykonywane są ubrania na rynki zachodnie, nierzadko także sam produkt. Nurt fair trade postawił sobie za cel minimalizowanie nieuczciwych działań, wyrównywanie szans, a także dbanie o środowisko. A co dla nas oznacza metka fair trade?

Ubrania fair trade, czyli jakie?

Ubrania z metką fair trade pochodzą z miejsc, gdzie prawa człowieka są ważniejsze niż maksymalny zarobek, gdzie zamiast namawiać dzieci (często za stawkę dużo niższą niż dorosłych) do pracy, inwestuje się w ich edukację, gdzie zamiast niewolniczej pracy na pierwszy plan stawia się głos zatrudnionych, gdzie panują jasne i uczciwe zasady, a pracownicy otrzymują uczciwe wynagrodzenia i uczciwą umowę. Warto dodać, że w obowiązku tej ekonomii społecznej jest także dbanie o środowisko. Ubrania fair trade szyte są m.in. z bawełny, która pochodzi z plantacji, na których nie tylko pracownicy zatrudniani są na uczciwych i godziwych warunkach, ale także z upraw ekologicznych, gdzie nie stosuje się pestycydów ani modyfikacji genetycznych. Dzięki takim działaniom zapobiega się degradacji środowiska.

Produkcja lokalna

Chcąc wspierać uczciwą modę, najlepiej jest kupować lokalnie. Odwiedzając znajome pracownie sprawdzisz, jakie zasady panują podczas wytwarzania ubrań i z jakich materiałów są szyte. Kupując lokalnie masz pewność, że produkty nie były długo transportowane, a co za tym idzie – nie wymagały szczególnej impregnacji. Wielkie tiry czy statki handlowe nie musiały też wykonywać specjalnych kursów, spalając paliwo i zanieczyszczając powietrze. Korzyści z lokalnego handlu jest – jak widać – sporo.

Zanim kupimy kolejną bluzkę czy sukienkę, zastanówmy się, czy wiemy, jaki był proces ich powstawania? Ubrania fair trade powstają z naturalnych materiałów i z zachowaniem wysokich standardów pracy.

Ubrania z recyklingu

Dżinsy, koszulki czy sukienki z recyklingu znaleźć możemy w najpopularniejszych sieciówkach odzieżowych, jak i w niewielkich butikach. Część sklepów organizuje stałe zbiórki odzieży. Jeśli czegoś nie nosisz, możesz oddać do sklepu. Z podarowanego ubrania powstanie coś nowego przy obopólnych korzyściach. Ty pozbędziesz się zbędnych ubrań, a sklepy nie muszą importować materiałów, co przyczynia się do dbałości o środowisko i zmniejsza zużycie surowców naturalnych.

Fair trade trend

Sprawiedliwy handel to nowy trend, którego popularność nieustannie rośnie – być może w przyszłości ubrania z metką fair trade zajmować będą większość sklepowych półek. Do tego czasu, jako świadoma konsumentka możesz sprawdzać, czy proces produkcji wymarzonej sukienki był uczciwy i nikt na tym nie stracił lub samodzielnie zająć się tworzeniem ubrań z recyklingu. Jedno jest pewne, obojętnie z której drogi nie skorzystasz, masz świadomość, że noszone przez Ciebie ubrania powstawały w drodze sprawiedliwej i odpowiedzialnej produkcji, że w trakcie powstawania swetra czy bluzki nikt nie ucierpiał, a eksploracja środowiska została ograniczona do minimum.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.