Stokrotka Magazyn

Sposoby na urodę według naszych mam

Sposoby na urodę według naszych mam

Nasze mamy nie mogły korzystać ze wszystkich dobrodziejstw kosmetologii czy dietetyki, do których dostęp jest dziś powszechny. Mimo to wiele z nich wyglądało i wciąż wygląda pięknie, zdrowo i promiennie. Jakie są ich sekrety urody?

Domowe maseczki

Sporo naszych rodzicielek w młodości w ogóle nie stosowało żadnych preparatów chemicznych mających poprawiać urodę. Powszechnie używane były natomiast domowej roboty maseczki na twarz. Furorę robiła między innymi nawilżająca maseczka z ciepłego miodu z twarogiem. Świetnie wpływała na suchą cerę. Tego typu przykłady można by mnożyć w nieskończoność. Dziś – wiele kobiet w średnim wieku z przyzwyczajenia stosuje ulubione hity kosmetyczne przygotowane z produktów znalezionych w kuchni czy łazience. A to nie wszystkie sekrety ich urody!

Co na wzmocnienie włosów?

Dawniej na sklepowych półkach próżno było szukać preparatów do włosów farbowanych, kręconych, łamliwych, przetłuszczających się czy zniszczonych. Podstawą pielęgnacji włosów był prostu szampon. Nasze mamy – by zadbać o siebie i własne włosy – robiły ziołową maseczkę, którą nakładały na głowę. Składała się z oleju roślinnego, pokrzywy, rumianku i listka brzozy oraz żółtka zmieszanego z miodem. Taki preparat poprawiał kondycję włosów, sprawiał, że były świecące i mocne. Sekrety urody naszych mam do dziś procentują w ich wyglądzie. Zamiast sięgać po gotowe produkty, wolą same w zaciszu domowym przygotować preparat dostosowany do potrzeb ich włosów. Warto naśladować tego typu zachowania.

Nasze mamy umiały poradzić sobie w każdej sytuacji – nawet gdy sklepowe półki świeciły pustkami. Sięgały po domowe maseczki, dbały o swoją dietę i aktywność fizyczną. Efekty widoczne są do dzisiaj!

Minimalizm w używaniu kosmetyków

Wielkim grzechem współczesnych młodych kobiet jest używanie zbyt dużej ilości kosmetyków kolorowych. Podczas gdy nasze mamy podkreślały oczy i usta, my nakładamy kilka warstw podkładu, korektoru i pudru, by wyglądać lepiej. Efekty bywają często odwrotne do zamierzonych. Za przykładem mam – warto stosować pełny makijaż tylko na specjalne okazje, a na co dzień pozostać przy tuszu do rzęs i błyszczyku. O ile mamy zdrową promienną cerę, taki zestaw w zupełności nam wystarczy.

Odpowiednia dieta

Produkty głęboko przetworzone, mrożone gotowe posiłki odgrzewane w mikrofalówce, słodycze, napoje gazowane, słone i tłuste przekąski – niestety na stałe zagościły w naszym jadłospisie. Dawniej dzienny jadłospis rodzinny składał się w większej ilości ze zdrowych produktów, gdyż tych niezdrowych – najzwyczajniej w świecie – nie było aż tyle w sklepach. Nie bez powodu ukuło się powiedzenie „nie ma jak u mamy” – bo mama gotuje nie tylko smacznie, ale i zdrowo, unika konserwantów, sztucznych barwników i substancji mających negatywny wpływ na nasz organizm. I bardzo słusznie!

Aktywność fizyczna

Siedzący tryb życia i brak ruchu sprawiają, że czujemy się i wyglądamy źle. Mamy miały w ciągu dnia więcej okazji do aktywności fizycznej – komunikacja miejska nie była aż tak bardzo rozbudowana jak obecnie, a i na naszych drogach nie było aż tak wielu samochodów. Kobiety więc częściej chodziły, jeździły na rowerach, chodziły po schodach – i robią to do dziś. Brawo panie!

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.