Stokrotka Magazyn

Lekcja etykiety XV: jak zaplanować wspólny urlop ze znajomymi?

Lekcja etykiety XV: jak zaplanować wspólny urlop ze znajomymi?

Wybierając się na wakacje z przyjaciółmi, koniecznie trzeba omówić kilka ważnych kwestii – i to jeszcze zanim wsiądziemy na pokład samolotu. Dobre zaplanowanie wycieczki to klucz do udanego urlopu, tak aby uniknąć rozczarowań i wzajemnych pretensji.

Koszty – kto za co płaci?

Jeśli chcielibyście wspólnie dotrzeć na miejsce i spać w tym samym hotelu – musicie jasno określić koszty. Szukanie luksusowego noclegu, podczas gdy część grupy wolałaby wspólny pokój w młodzieżowym hotelu, może skończyć się kłótnią. Dlatego określenie budżetu, jaki wszyscy są w stanie przeznaczyć na wyjazd, to podstawa. Należy wybrać taką opcję, która nie zrujnuje finansów żadnego z członków ekipy. Porozmawiajcie także o tym, co zamierzacie jeść: czy przywozicie ze sobą zapasy, robicie większe zakupy na lokalnym targu, czy raczej wolelibyście codziennie stołować się na mieście? Porównajcie cenniki i wybierzcie najkorzystniejszy wariant. Ważne jest, by zrobić to jeszcze przed wyjazdem. Na miejscu bowiem może okazać się, że część osób zaopatrzyła się w zbyt małą ilość gotówki, co wywoła niepotrzebny stres.

Przed wyjazdem ustalcie ze znajomymi najważniejsze kwestie dotyczące podróży i pobytu. Unikniecie nieporozumień i wzajemnych pretensji.

Leżenie na plaży czy zwiedzanie?

Wasi przyjaciele marzą o długich godzinach spędzonych przy hotelowym basenie, a wy z kolei wolicie odwiedzać ciekawe miejsca w okolicy i jeździć na dalsze wycieczki? Jeśli tak, poważnie rozważcie sens wspólnych wakacji. Być może macie na tyle różne oczekiwania, że grupowy wyjazd przyniesie tylko niepotrzebne sprzeczki. Z drugiej strony – o ile nie będzie to przeszkadzało pozostałym kolegom i koleżankom – nic nie stoi na przeszkodzie, by część grupy brała udział w proponowanych wydarzeniach kulturalnych, podczas gdy reszta oddawać się będzie relaksowi na plaży. Musicie jednak wyraźnie przedstawić swoje oczekiwania, aby różnice zdań nie stały się przyczynkiem do kłótni.

Dystans jest niezbędny

Po co w ogóle jedziecie na urlop ze znajomymi? By odpocząć, zrelaksować się, naładować baterie i miło spędzić czas. Aby tak się faktycznie stało, nie wolno zapomnieć o pozytywnym nastawieniu. Jeśli wszyscy będziecie do siebie życzliwie nastawieni, bez problemu rozwiążecie nawet niespodziewany problem, a każde niewielkie odstępstwo od planu będzie wręcz niezauważalne. Nie powinniście również mieć wobec siebie zbyt wielkich wymagań – nie oczekujcie od najsilniejszego kolegi, że cały czas będzie nosił wasze ciężkie bagaże, a od ułożonej koleżanki, że zajmie się sprzątaniem całego pokoju. Nie skupiajcie się na szczegółach, tylko cieszcie się wakacyjną atmosferą, a relaks i dobrą zabawę macie zagwarantowane!

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.