Stokrotka Magazyn

Lekcja etykiety XIV – gdy telefon przejmuje kontrolę

Lekcja etykiety XIV – gdy telefon przejmuje kontrolę

Nie pozwól, by Twoje życie było kontrolowane przez telefon komórkowy. Musisz nauczyć się go wyłączać, wyciszać lub po prostu – nie odbierać go w niektórych sytuacjach.

Głośne rozmowy w miejscach publicznych? Nie!

Jedziesz tramwajem, pociągiem, czekasz na autobus na przystanku? Pamiętaj, że wokół Ciebie przebywają inni ludzie – nie powinieneś zatem przeszkadzać im głośnymi rozmowami. Siedząc ze współpasażerami w przedziale pociągu i chcąc przeprowadzić dłuższą rozmowę, wyjdź na korytarz. Nie mów zbyt głośno, niech Twój ton będzie zdecydowanie ściszony. Idąc ulicą i trzymając komórkę przy uchu nie krzycz, nie unoś głosu, nie próbuj być głośniejszy niż przejeżdżający tramwaj. Nie zmuszaj ludzi będących wokół Ciebie do wysłuchiwania Twoich prywatnych rozmów. Pamiętaj również o dyskrecji. Nie wymawiaj głośno imion i nazwisk, szczegółów, adresów, danych poufnych – opowiadanie głośno o szczegółach z życia własnego czy Twoich bliskich nie zostanie pozytywnie odebrane ani przez Twoje otoczenie, ani przez osoby zainteresowane, o których wspominałeś.

Nie pozwól, by telefon komórkowy towarzyszył Ci w każdej sytuacji. Pamiętaj, że to Ty kontrolujesz urządzenie, nie zaś odwrotnie.

Kiedy nie wypada odbierać telefonu?

Mimo że zasada, by nie odbierać prywatnych telefonów w pracy jest w wielu przedsiębiorstwach bardzo jasno komunikowana, sporo osób nie potrafi się do niej zastosować. Poinformuj zatem swoich przyjaciół i rodzinę, że w określonych godzinach niestety nie będziesz mógł z nimi rozmawiać. Dzięki temu liczba połączeń przychodzących od Twojej dziewczyny, siostry, kolegi czy mamy znacznie się zmniejszy. W przypadku ważnych sytuacji życiowych powinni dzwonić do Twojej firmy bądź bezpośrednio na Twój numer firmowy. Prócz miejsca pracy, telefonu nie wypada odbierać także w miejscach publicznych, takich jak teatr, opera, kino, a nawet… poczta czy przychodnia.

Gdy telefon dzwoni w towarzystwie

Jeśli umówiłeś się ze znajomymi na spotkanie lub jesz wraz z bliską osobą kolację w restauracji, powinieneś wyciszyć telefon. Bardzo złym zwyczajem jest wykładanie telefonu komórkowego na stół – i to nie tylko podczas jedzenia, ale i wówczas, kiedy na przykład pijesz kawę z kolegą czy koleżanką. Takie zachowanie może sugerować, że spędzając czas z daną osobą tak naprawdę oczekujesz na telefon lub wiadomość tekstową, a jednocześnie sygnalizujesz swoje ogromne przywiązanie do komórki, co naturalnie nie jest sygnałem pozytywnym. Co więcej – takie demonstracyjne zwracanie uwagi na telefon może zostać odczytane jako brak szacunku wobec osoby, z którą aktualnie spędzasz czas. Podobnie jest w sytuacji, kiedy przebywając w czyimś towarzystwie odbierasz dzwoniącą komórkę. Wystrzegaj się tego typu zachowań!

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.