Stokrotka Magazyn

Lekcja etykiety XIII: jak zorganizować przyjęcie komunijne?

Lekcja etykiety XIII: jak zorganizować przyjęcie komunijne?

Organizacja przyjęcia komunijnego w domu wymaga wielu przygotowań. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę podczas tej wyjątkowej uroczystości.

Dokładnie zaplanuj uroczystość

Zastanów się nad najważniejszymi kwestiami: w jaki sposób przystroisz stół, jaki strój będzie odpowiedni zarówno do kościoła, jak i w czasie przyjęcia, kiedy wręczycie dziecku prezenty komunijne i jak rozsadzicie gości. Podpowiedz dziecku, by na widok prezentów reagowało w odpowiedni sposób – niezadowolona, obrażona mina to częsta, acz bardzo niepożądana reakcja na otrzymane podarunki.

Ustal menu

Co wziąć pod uwagę? Pomyśl, jakim budżetem dysponujesz, o preferencjach kulinarnych Twojej rodziny, liczbie dzieci, jaka obecna będzie na przyjęciu oraz o przewidywanej pogodzie. W upalne dni jako deser sprawdzą się lody, jeśli jednak synoptycy na czas uroczystości zapowiadają chłód i deszcz – postaw raczej na klasyczne ciasta. W zależności od godziny rozpoczęcia przyjęcia, rozważ podanie przystawki, pierwszego dania obiadowego, drugiego dania, deseru oraz kolacji. Być może okaże się, że nie warto faszerować gości zbyt dużą ilością potraw – w końcu co za dużo, to niezdrowo.

Nie bierz zbyt wiele na własne barki

Spójrz prawdzie w oczy – nie jesteś w stanie samodzielnie zorganizować przyjęcia komunijnego w domu. Chyba że zamiast roli gospodyni i mamy przyjmiesz rolę kucharki, kelnerki i sprzątaczki. Nie jest to jednak ani przyjemne, ani grzeczne w stosunku do gości. Dlatego radzimy skorzystać z cateringu bądź poprosić o pomoc bliskich, którzy pomogą roznosić potrawy, myć naczynia i sprzątać ze stołu. Nie zaszkodzi oczywiście, jeśli na chwilę znikniesz rodzinie z oczu, by dopilnować tego, co dzieje się w kuchni, postaraj się jednak, by takich momentów nie było zbyt wiele.

Komunijne przyjęcie to przede wszystkim święto Twojego dziecka. Pamiętaj także o religijnym charakterze uroczystości.

Daj dzieciom swobodę

Pozwól najmłodszym spędzać czas w taki sposób, jaki tego chcą. Miny znudzonych dzieciaków siedzących przy stole z dorosłymi nie są najprzyjemniejszym widokiem. Dobrym pomysłem będzie przygotowanie niewielkiego odrębnego stołu dla dzieci – etykieta wymaga, by wszyscy wspólnie zjedli obiad, jednak deseru nie obejmują tak restrykcyjne zasady savoir vivre’u. Nie oczekuj również, że – o ile dopisze pogoda – maluchy wysiedzą w domu przez kilka godzin. I przecież nie muszą! Wspólna zabawa w ogrodzie, na podwórku czy na tarasie dobrze im zrobi, a i rodzice będą mogli swobodnie wymieniać myśli.

Alkohol? Nie tym razem!

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy podać alkohol, pomożemy Ci podjąć decyzję. Stanowczo radzimy zrezygnować z mocniejszych trunków. Komunia to uroczystość typowo religijna, to święto osoby niepełnoletniej, toteż alkohol będzie przy tej okazji zdecydowanie zbędnym dodatkiem.

Korzystajcie z pięknej pogody

Po obfitym obiedzie świetnym pomysłem będzie wyjście na spacer. Zaproponuj gościom przechadzkę. Jeśli znajdą się osoby niezbyt skore do wyjścia na dalszą wędrówkę, możesz zaprosić je na taras bądź na podwórko. W maju i czerwcu, czyli wówczas, gdy odbywają się przyjęcia komunijne, pogoda sprzyja przebywaniu na świeżym powietrzu, a czas spędzony w otoczeniu ogrodowych kwiatów, drzew i krzewów upływa bardzo miło.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.