Stokrotka Magazyn

Lekcja etykiety XI: jak nauczyć się sztuki konwersacji?

Lekcja etykiety XI: jak nauczyć się sztuki konwersacji?

By konwersacja – czy to z przyjacielem, kolegą z pracy, czy teściową – była udana, musisz przestrzegać kilku reguł. Nawet jeśli do tej pory nie byłeś mistrzem konwersacji, możesz nauczyć się prowadzić długie, ciekawe dysputy. W jaki sposób? Podpowiadamy!

Słuchaj uważnie

By móc z kimś rozmawiać, należy go przede wszystkim uważnie słuchać. Aktywne słuchanie to podstawa udanej rozmowy. Polega na dopytywaniu w razie nieporozumień i parafrazowaniu części wypowiedzi naszego rozmówcy, by upewnić się, czy dobrze go zrozumieliśmy. Wsłuchaj się w to, co ma Ci do powiedzenia druga osoba. Nie skupiaj na sobie całej jej uwagi, pozwól raczej toczyć się dyskusji własnym torem. Skup się, by nadążyć za sposobem rozumowania Twojego rozmówcy – jeśli to zrobisz, osiągniesz połowę sukcesu!

Zwracaj uwagę na gesty i mimikę twarzy

Sztuka konwersacji to nie tylko słowa. Gesty, mimika twarzy, ruchy ciała są tak samo wymowne jak wyrazy wypowiadane zarówno przez Ciebie, jak i Twojego rozmówcę. Uważnie przyglądaj się więc jego postawie, jednocześnie starając się, by Twoja mowa ciała wyrażała dokładnie to, co chciałbyś przekazać osobie, z którą konwersujesz. Nie bądź zbyt oszczędny, ale i nie przesadzaj. Zbytnie rozemocjonowanie widoczne w gestach i mimice w negatywny sposób wpływa na przebieg rozmowy.

Udana konwersacja nie może odbywać się w pośpiechu. To bardzo ważne, aby uważnie słuchać swojego rozmówcy, a także zwracać uwagę na jego gesty, postawę i mimikę.

Nie spiesz się

Niespieszna, szczera rozmowa to dziś niestety rzadkość. W dobie krótkich wiadomości tekstowych, szybkich rozmów telefonicznych, skrótowych przekazów na portalach społecznościowych – prawdziwa konwersacja powoli umiera. Daj więc sobie czas na rozmowę. Nie ograniczaj jej ramami czasowymi, pozwól i sobie, i rozmówcy na wypowiadanie myśli bez pośpiechu. Zobaczysz, że taka komunikacja niesie za sobą o wiele więcej korzyści.

Kilka zasad udanej rozmowy

By konwersacja była udana, musisz przestrzegać kilku dodatkowych reguł. Skup więc swoją uwagę na rozmówcy oraz temacie konwersacji. Jeżeli temat pogawędki nie jest zajmujący ani dla Ciebie, ani dla drugiej osoby – nie ma co liczyć na ciekawą dyskusję. Lepiej szybciej ją zakończyć, niż pozwolić, by przerodziła się w sztampową wymianę niewiele znaczących zdań. Podstawą udanego dialogu jest temat, który będzie emocjonujący dla wszystkich uczestników. Sztuka konwersacji kładzie nacisk na szczerość, pozytywne nastawienie do innych rozmówców i szanowanie ich zdania – nawet jeśli znacząco różni się od Twoich poglądów.

Nie kłam

Kłamstwo ma krótkie nogi. O ile Twój rozmówca słucha Cię uważnie, na pewno bardzo szybko zdemaskuje Twoje mijanie się z prawdą. Zastanów się, po co rozmawiasz. Po to, by komuś zaimponować, przedstawić siebie jako kogoś, kim nie jesteś, czy też po to, by miło i ciekawie spędzić czas, podzielić się opiniami na ważne tematy, poznać kogoś bliżej i zacieśnić więzi. W czasie rozmowy nie rywalizuj z innymi, popisując się swoim oczytaniem. Nie bój się także przyznać do niewiedzy bądź braku opinii na dany temat. Jeżeli nie znasz się na danym temacie, po prostu to zakomunikuj – masz szansę dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.