Stokrotka Magazyn

Lekcja etykiety X: jak zachowywać się w saunie?

Lekcja etykiety X: jak zachowywać się w saunie?

Pierwszy raz będziesz korzystać z sauny? Przedstawiamy podstawowe zasady obowiązujące w tego typu miejscach.

Przygotowania

Szykując się do wizyty w saunie, koniecznie zaopatrz się w ręcznik (a najlepiej dwa), klapki oraz żel pod prysznic. Przed wejściem do sauny musisz bowiem dokładnie się umyć, nawet jeśli tuż przed wyjściem z domu brałeś prysznic. Zadbaj o to, by być w dobrej kondycji – nie jedz zbyt wiele, nie powinieneś też być na czczo. Nie chcesz chyba zemdleć i wprawić towarzyszy relaksu w zakłopotanie niespodziewaną sytuacją. Jeżeli nosisz biżuterię czy zegarek – koniecznie je ściągnij. Wysoka temperatura w połączeniu z tego typu przedmiotami na Twoim ciele grożą poparzeniem!

W saunie parowej – na golasa

Wymaganie, by w saunie parowej przebywać bez odzienia, wiąże się z przesłankami praktycznymi. Strój kąpielowy czy slipki mogą powodować odparzenia, a w warunkach wysokiej temperatury materiały, z których są one wykonane, mogą nieładnie pachnieć. W saunie parowej obowiązuje więc zasada nagości oraz powiązana z nią reguła mówiąca o tym, że odkrywanie ciała nie powinno zwracać niczyjej uwagi. Źle postrzegane jest natarczywe wpatrywanie się w innych.

W saunie suchej – w ręczniku

Ręcznik zakładamy natomiast, gdy wybieramy się do sauny suchej. Nie okrywamy się nim jednak szczelnie. Chodzi raczej o lekkie zakrycie strategicznych części ciała. Staramy się, by jak najwięcej powierzchni skór była odkryta – wówczas właściwości prozdrowotne sauny mają szansę wpłynąć na nasz organizm. Kiedy po skorzystaniu z sauny wybieramy się na basen, do kawiarni znajdującej się na terenie kompleksu czy w jakiekolwiek inne miejsce na termach lub basenie – pamiętajmy o założeniu stroju kąpielowego bądź owinięciu się ręcznikiem.

Zasady dotyczące nagości w saunie mogą być płynne. Wszystkim obowiązują jednak reguły savoir-vivru. Podczas wizyty w saunie zachowuj się więc tak, aby nie wprawiać innych w zakłopotanie.

Standardowe zasady dobrego wychowania

Tak jak w każdym miejscu publicznym, i w saunie obowiązują ogólne reguły savoir-vivru. Wchodząc do pomieszczenia, w którym znajdują się już ludzie, mówimy grzecznie „dzień dobry”, a wychodząc – „do widzenia”. Nie zachowujemy się głośno, nie przyglądamy się ostentacyjnie osobom znajdującym się w naszym sąsiedztwie, a jednocześnie – nie szepczemy na ucho z koleżanką czy kolegą.

Na koniec – prysznic

Kiedy już zakończymy korzystanie z sauny – bierzemy prysznic. Zmywamy pot i myjemy się standardowymi kosmetykami używanymi na co dzień.

Różnice kulturowe a etykieta w saunie

Kultura nagości, rozwinięta w Skandynawii, gdzie z saun korzysta się bardzo często i od dawna, w Polsce dopiero kiełkuje. To, co dla innych jest naturalne, związane wyłącznie z kwestiami zdrowotnymi i odpoczynkiem, dla nas może okazać się nieco krępujące, a nawet stresujące. Przedstawione wyżej zasady dotyczące nagości obowiązują w międzynarodowej etykiecie, u nas jednak często spotyka się odstępstwa od tych reguł, jak na przykład wchodzenie do sauny parowej w stroju kąpielowym. Mimo że nie powinno się tego robić, nie należy mieć pretensji do osób, które mają problemy z rozebraniem się, a przy tym bardzo chcą korzystać z sauny. Warto więc podkreślić, że w związku z rozwijającą się u nas kulturą przebywania w saunach, niektóre reguły etykiety mogą być płynne.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.