Stokrotka Magazyn

Lekcja etykiety VIII – savoir-vivre na wigilii firmowej

Lekcja etykiety VIII – savoir-vivre na wigilii firmowej

Wigilia firmowa to bardzo miła i praktykowana w wielu miejscach pracy tradycja. Przedstawiamy zasady prawidłowego zachowania się podczas pracowniczego spotkania wigilijnego.

Po pierwsze: przyjdź

Niezależnie od faktu, czy wigilia firmowa odbywa się w godzinach pracy, czy też po jej zakończeniu – wypada się pojawić. Informacje o spotkaniach świątecznych przekazywane są zazwyczaj na tyle wcześnie, że możesz zaplanować sobie czas w ten sposób, by nie mieć żadnych problemów z pojawieniem się na uroczystości. Nie bierz na ten dzień urlopu, nie planuj spotkań biznesowych. Nie spóźnij się. Warto przyjść nawet dziesięć, piętnaście minut wcześniej – spokojnie poprawisz fryzurę w toalecie, przypudrujesz nos, znajdziesz również moment na pogawędkę z kolegami z pracy.

Pamiętaj o eleganckim wyglądzie. Sprane dżinsy i rozciągnięta koszulka to kiepska stylizacja na uroczystą kolację – nawet jeśli to Twój codzienny, biurowy strój.

Ubierz się odpowiednio

Jeżeli w Twoim miejscu pracy nie obowiązuje strój biznesowy, w dzień wigilii firmowej ubierz się elegancko. Sprane dżinsy i luźny sweter zdecydowanie nie będą dobrym pomysłem. Dla pań wskazana jest sukienka wizytowa, dla panów – elegancka koszula i garnitur. Strój w żadnym wypadku nie może być wyzywający. Unikaj jaskrawych kolorów, dużych dekoltów i krótkich spódniczek.

Nie wymiguj się od składania życzeń i łamania opłatkiem

Nawet jeśli nie przepadasz za składaniem życzeń – złóż je współpracownikom, o ile taka jest tradycja firmy. Nie każdy lubi łamać się opłatkiem, jednak bardzo źle widziana będzie sytuacja, w której jako jedyna osoba spośród wszystkich uczestników spotkania nie uszanujesz tej tradycji. Pamiętaj, że życzenia mają być krótkie i niezbyt osobiste – postaraj się wpisać w ogólny nastrój świąteczny, nie musisz silić się na oryginalność.

Nie unikaj ludzi

Czas wigilii firmowej to okazja do miłych pogawędek, zżycia się z koleżankami i kolegami, czy pośmiania się. Nie unikaj zatem kontaktów z ludźmi. Przy wigilijnym stole bardzo łatwo spostrzec osobę, która z nikim nie rozmawia, siedzi samotnie i co chwilę spogląda na zegarek wypatrując końca spotkania. Nie próbuj na siłę podejmować rozmów, nie narzucaj się, jednak bądź towarzyski, uśmiechnięty i skory do wspólnej wymiany uwag.

Unikaj kontrowersyjnych tematów

Wigilia firmowa to nie czas na podejmowanie tematów politycznych czy religijnych. O czym więc warto porozmawiać ze współpracownikami przy świątecznym stole? Zawsze mile widziany są tematy podróży, ciekawych przygód, planów na spędzanie świąt czy Sylwestra. Aktualne wydarzenia kulturalne również znajdują się na liście wątków, które można podjąć podczas spotkania.

Na koniec – podziękuj

Kiedy spotkanie wigilijne dobiegło już końca, warto podziękować osobom, które zajmowały się jego organizacją. Miłe słowa skierowane do organizatorów to dobry pomysł świadczący o Twojej kulturze osobistej.

To, co działo się podczas wigilii zachowaj dla siebie

Nawet jeśli podczas wigilii pstrykały flesze aparatów, niech nawet nie przyjdzie Ci do głowy, by publikować w Internecie zdjęcia ze spotkania. Jedynie na oficjalnych profilach firmowych mogą znaleźć się fotografie z uroczystości. Wszelkie szczegóły, które mogą wydać się kontrowersyjne, również zachowaj dla siebie.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.