Stokrotka Magazyn

Lekcja etykiety: odzieżowy savoir-vivre

Lekcja etykiety: odzieżowy savoir-vivre

Jak ubrać się do pracy? Kiedy możemy pozwolić sobie na włożenie krótkiej spódniczki, a które okazje wymagają stroju bardziej formalnego? Dziś rozwiewamy wątpliwości dotyczące dress codu.

W zależności od tego, czy w danej firmie obowiązuje strój biznesowy, czy też nie – warto zadbać o etykietę. W tym pierwszym przypadku – stawiamy na klasyczne, granatowe lub czarne sukienki, garsonki, żakieciki i eleganckie spodnie. Cenione są również buty na obcasie. Naczelną zasadą ubioru jest elegancja i schludność. Warto unikać przesadnych ozdób, jaskrawych kolorów, krótkich spódniczek czy bluzek odkrywających ramiona.

Alternatywny pracownik

W przypadku firm, w których dress code nie obowiązuje – również musimy dbać o staranny dobór ubrania. To, że nie musimy chodzić w uniformach, wcale nie zwalnia nas z obowiązku dbania o wygląd. Może być on jednak bardziej zindywidualizowany, choć nadal powinien być schludny i staranny. Możemy na przykład ubrać się w sukienkę o pastelowym kolorze oraz żakiet. Inną propozycją są ciemne, materiałowe spodnie, kolorowy t-shirt i granatowy kardigan.

Do kościoła

Wybierając się do kościoła, musimy pamiętać, że etykieta zaleca zakrycie ramion. Rozpinane sweterki bardzo dobrze sprawdzą się na tę okazję. Odpadają za to bluzki z dużymi dekoltami, krótkie spodenki i spódniczki mini. Letnie sukienki odkrywające sporo ciała również nie będą strojem na miejscu. Odpowiednia będzie długość przed kolano – gdy siedzimy, sukienka czy spódniczka powinna kończyć się tuż przed kolanem.

Nie powinnyśmy ponadto przesadzać z makijażem i biżuterią – nie idziemy przecież na dyskotekę.

Rodzinna uroczystość

Wesele, rocznica ślubu czy chrzest to świetne okazje, by włożyć sukienkę koktajlową. Jaka to sukienka? Odpowiednio dobrana sprawia, że kobieta ją nosząca wygląda elegancko, nowocześnie, radośnie i promiennie. Unikamy wyzywających fasonów oraz zbyt błyszczących materiałów. Jeśli zakładamy sandały – zrezygnujmy z rajstop. W rozumieniu uroczystego dress codu na pewno nie sprawdzą w połączeniu z butami, które mają wycięcie na piętę lub palec.

Słoneczna plaża

Teza, że wybierając ubranie nad wodę, możemy pozwolić sobie praktycznie na wszystko – jest nieprawdziwa! Powinnyśmy unikać zbyt ciasnych strojów, które podkreślają kobiece niedoskonałości. Unikajmy również kolorów uwydatniających bladość skóry. Modowa etykieta nie zaleca zakładania skarpetek do sandałów – taki zestaw prezentuje się fatalnie. Nie tylko na plaży. Dobrze natomiast wyglądają wszelkiego rodzaju kapelusze, czapki z daszkiem, lekkie i zwiewne sukienki, krótkie spodenki czy tuniki. Ważne, by w stroju plażowym czuć się swobodnie i atrakcyjnie.

Wybierając ubranie na konkretną okazję, powinnyśmy kierować się przede wszystkim zasadą zdrowego rozsądku oraz ogólnie przyjętym dress codem. Jeśli mamy wątpliwości związane z naszym ubiorem, po prostu zrezygnujmy z danego stroju. Pamiętajmy, że lepiej wyglądać skromnie i klasycznie niż wyzywająco i śmiesznie.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.