Stokrotka Magazyn

Lekcja etykiety IX: savoir-vivre w czasie podróży

Lekcja etykiety IX: savoir-vivre w czasie podróży

Lecisz samolotem na wakacje, wybierasz pociąg, by odwiedzić rodzinę, rezerwujesz miejsce w autobusie, by wpaść na weekend do znajomych? Pamiętaj o podstawowych zasadach właściwego zachowania się w czasie podróży.

„Dzień dobry” mile widziane

Nieważne, czy wchodzisz do pociągowego przedziału, zajmujesz miejsce w samolocie lub busie – jeżeli w środku transportu znajdują się już inni podróżnicy, należy grzecznie się z nimi przywitać. Tam, gdzie nie masz wykupionej miejscówki, zapytaj, czy miejsce, które zamierzasz zająć, jest wolne. Bądź uprzejmy i miły, nie zapomnij również pożegnać się ze współpasażerami, jeśli Ty opuszczasz pociąg czy autobus, a oni zostają.

Uszanuj prywatność współpasażerów

W przeróżnych środkach lokomocji podróżnicy często czytają książki, pracują na komputerze, korzystają z telefonów komórkowych lub robią notatki w zeszycie. Nie zaglądaj im przez ramię, nie zdradzaj oznak zainteresowania tym, czym się w danej chwili zajmują. Bycie wścibskim jest bardzo nieuprzejme. Musisz jednak zachowywać się odpowiednio do kontekstu. Jeżeli w przedziale pociągu rozgorzeje dyskusja na temat artykułu, który jeden z podróżnych przeczytał właśnie w gazecie – nic nie stoi na przeszkodzie, abyś włączył się do rozmowy. Postaraj się wyczuć, kiedy ludzie, z którymi podróżujesz, są skorzy do dzielenia się własnymi prywatnymi sprawami, a kiedy nie.

Zachowuj się tak, aby inni czuli się komfortowo w Twoim towarzystwie. Znana zasada „Nie czyń drugiemu, co Tobie niemiłe” sprawdza się tu doskonale!

Nie przeszkadzaj innym

Picie alkoholu, głośne rozmowy przez telefon i brak dbałości o porządek w środku transportu bardzo często przeszkadzają podróżującym. Zawsze musisz brać pod uwagę obecność innych. Jeśli wraz z przyjaciółmi podróżujecie autobusem, a wśród Was siedzi starsza Pani – zachowujcie się cicho, przyzwoicie i grzecznie. Zadbaj o to, by Twój bagaż – nawet jeśli jest pokaźnych rozmiarów – nie przeszkadzał pozostałym osobom. Ustaw go tak, by każdy mógł obok niego swobodnie przejść i nikt nie musiał się bać, że spadnie mu na głowę. Postępuj zgodnie z dobrze znaną i prostą zasadą: „nie czyń drugiemu, co Tobie niemiłe”.

Jedzenie i picie w czasie podróży

Nie ma potrzeby krępowania się z przekąszaniem ulubionych przysmaków podczas podróży. Nie ma też obowiązku częstowania nimi współpasażerów. Ważne jednak, by spożywane przez Ciebie posiłki nie pachniały zbyt intensywnie, nie rozsypywały się wokół Twojego miejsca lub nie wymagały skomplikowanego przygotowania. Niewiele osób będzie pewnie zadowolonych, kiedy ich współpasażer wyciągnie przenośną kuchenkę gazową i zacznie smażyć na niej jajecznicę. Weź również pod uwagę, że w wielu środkach lokomocji tego typu działania są zabronione – nie wolno uruchamiać urządzeń elektrycznych.

Ogólne zasady savoir-vivru zawsze podkreślają dbałość o dobre samopoczucie i miłą atmosferę osób, które przebywają w naszym towarzystwie. Nie inaczej jest w czasie podróży. Wakacje czy weekendowy wypad, na które wybieramy się samolotem czy pociągiem nie oznaczają przecież odpoczynku od dobrych manier!

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.