Stokrotka Magazyn

Japonki czy rzymianki? Wybieramy sandały na lato

Japonki czy rzymianki? Wybieramy sandały na lato

Zarówno japonki, jak i rzymianki są lekkie, wygodne, świetnie pasują do letnich, zwiewnych stylizacji. Jednocześnie są trwałe i funkcjonalne – najlepiej nadają się na plażę lub krótkie spacery. Oceniamy parametry poszczególnych modeli.

W czym tkwi różnica?

Japonki charakteryzują się elementem przechodzącym między dużym palcem od stopy a sąsiadującym z nim palcem długim. Początkowo dostępne były głównie w formie klapek, obecnie jednak często spotykamy tego typu formę sandałów na koturnie, a nawet na obcasie. Rzymianki natomiast to sandały składające się z wielu pasków, linek, często przeplatanych wokół kostki. Jak sama nazwa wskazuje – swoim wyglądem nawiązują do butów noszonych w starożytnym Rzymie – współcześnie nadano im jednak nowoczesny look. W których z nich nasze stopy będą wyglądały obłędnie, czuły się komfortowo, a ich cena nie spowoduje katastrofy ekonomicznej domowego budżetu? Sprawdźmy!

Wygoda

Ze względu na pasek przechodzący między palcami, niektóre modele japonek bywają niewygodne – niewielki element w przedniej części stopy wbija się nieraz w skórę, obciera ją podczas chodzenia bądź po prostu drażni. Z drugiej strony japonki idealnie nadają się do przemierzania piaszczystych plaż – zakładamy i zdejmujemy je błyskawicznie, zajmują niewiele miejsca w plażowej torebce, a ze względu na materiały, z których są wykonane, bardzo łatwo się je myje. Rzymianki natomiast lepiej sprawdzają się w warunkach miejskich, można nosić je zarówno do pracy, jak i podczas wieczornych wyjść.

Są wygodne, o ile dobrze je dopasujemy – nasze stopy będą czuły się w nich wyśmienicie.

Przy ich kupnie należy zwrócić uwagę na właściwe wyprofilowanie podeszwy, a także odpowiednie przyleganie elementów buta nie tylko w śródstopiu, ale i powyżej kostki – jeśli sandały będą odpowiednie na długość i szerokość stopy, ale na przykład zbyt wąskie w obwodzie nogi, możemy nabawić się bolesnych obtarć!

Cena

Japonki bywają zazwyczaj nieco tańsze niż rzymianki. Te pierwsze są prostsze w konstrukcji, wykonane z łatwo dostępnych materiałów, co wpływa na niską ceną produktu. Rzymianki – mimo że często bardziej finezyjne, fantazyjne i ozdobne – są tylko niewiele droższe od japonek. Można więc stwierdzić, że jeśli chodzi o cenę – oba modele nie należą do drogich butów.

Jakość

Sandały, ze względu na swą delikatną konstrukcję, wąskie paseczki i materiały używane do ich tworzenia, rzadko służą nam przez wiele letnich sezonów. Na rynku dostępne są jednak modele wykonane z najwyższych jakości skór, ze wzmacnianymi podeszwami, do których wykonania zastosowano najnowocześniejsze technologie. Zasada jest prosta – im wyższa cena, tym lepsza jakość.

Wygląd

Mogą być delikatne, subtelne, na płaskiej podeszwie, jak i wzmacniane, na obcasie czy koturnie, bogato zdobione. Zarówno japonki, jak i rzymianki dostępne są w wersjach podstawowych – prostych, jak i bardziej wymyślnych, fantazyjnych. Pasują do każdej części letniej garderoby – o ile nie jest ona ubraniem biznesowym, koktajlowym czy oficjalnym.

Trudno rozstrzygnąć, który model sandałów bardziej przyda się paniom latem. Najłatwiej będzie więc zaopatrzyć się zarówno w japonki, jak i rzymianki!

Komentarze

Kaśka 1.07.2015 12:35

Ostatnie zdanie wezmę sobie do serca i potraktuję jako dobra radę :P

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.