Stokrotka Magazyn

It bags, czyli kultowe torebki

It bags, czyli kultowe torebki

Słówko „it” oznacza wszystko to, co w modzie najbardziej pożądane. It bags to najdroższe, a także najbardziej luksusowe torebki, do których wzdychają wszyscy, ale tylko nieliczni mogą sobie na nie pozwolić. Ceny niektórych z nich przyprawiają o palpitacje serca, a za ich równowartość można by kupić nawet samochód.

Klasyczna Chanel 2.55

Z pewnością należy do najbardziej rozpoznawalnych i ponadczasowych torebek. Stworzona przez samą Coco Chanel w lutym 1955 roku, niedawno obchodziła okrągłą 60. rocznicę. Jej nazwa wzięła się od miesiąca i roku, w którym została zaprojektowana. Charakterystyczne pikowania, czarny kolor i złoty łańcuszek to cechy, po których rozpoznamy bezbłędnie torebki Chanel 2.55. Burgundowa wyściółka torebki ma nawiązywać do koloru mundurka, jaki Coco Chanel nosiła w dzieciństwie, podczas pobytu w przyklasztornym sierocińcu. Klasyczny model Chanel 2.55 („classic flap bag”), dostępny w paryskich butikach, pomniejszy stan naszego konta o dokładnie 4260 euro. Mniejsza wersja („small classic flap bag”) będzie nas kosztować około dwieście euro mniej. Co ciekawe, cena torebki z roku na rok jest coraz wyższa i nie zanosi się na to, aby ta tendencja miała się zmienić. W czym tkwi tajemnica sukcesu Chanel 2.55? To klasyczna i uniwersalna torebka, pasująca do każdego looku, niezależnie od panującej obecnie mody.

Birkin Bag – torebka dla cierpliwych

Aby stać się szczęśliwą właścicielką Birkin Bag z domu mody Hermes, nie wystarczy posiadanie grubego portfela. Chętne osoby muszą zapisać się na listę oczekujących i dopiero po kilku miesiącach – a czasem latach – torebka trafi w ich ręce. Każda Birkin Bag jest tworzona od podstaw ręcznie z najlepszych jakościowo skór krokodylich, jaszczurczych, a także cielęcych i kozich. Ceny Birkin Bag zaczynają się od kilku tysięcy dolarów. Najdroższe modele sięgają zawrotnych sum – nawet ponad 200 tysięcy dolarów! Birkin Bag jest dość duża, ma około 35 cm szerokości i prostokątny kształt. Wyjątkowość domu mody Hermes polega na braku masowej produkcji, liczy się jakość i oryginalność, co tłumaczy małą ilość torebek i konieczność tak długiego oczekiwania.

Nazwa torebki wzięła się od nazwiska aktorki i piosenkarki Jane Birkin. Według jednej z wersji, gwiazda podróżowała samolotem razem z Jean-Louisem Dumasem, dyrektorem Hermesa. Podczas lotu Jane Birkin przez przypadek upuściła notatnik, z którego wysypały się na podłogę luźne kartki. Jean-Louis zainspirował się tym zdarzeniem i stworzył notatnik z kieszonką z tyłu, a następnie zaprojektował słynną torebkę. Inna wersja mówi o tym, że w trakcie podróży Jane narzekała na rozmiary ówczesnych torebek i tak zainspirowała dyrektora domu Hermes do stworzenia Birkin Bag, która do sprzedaży trafiła w połowie lat 80.

Louis Vuitton Speedy

Torebka Speedy, pochodząca z paryskiego domu mody Louis Vuitton, stała się hitem w 1965 roku. Zawdzięczamy ją Audrey Hepburn, która poprosiła o mniejszą wersję znanej torby podróżnej, aby mogła nosić ją na co dzień. Torebka ma klasyczny kształt, a także charakterystyczny i zastrzeżony dla marki monogram, umieszczony na brązowej skórze. Rączki wykonane są z jasnej skóry, która pod wpływem użytkowania ciemnieje i nabiera miodowego odcienia. Aktualna cena torebki Speedy to około 700 euro. Model Speedy zachwyca swoją klasyką, a także pasuje do każdej stylizacji. Z pewnością w tym tkwi sekret ogromnej popularności torebki.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.