Stokrotka Magazyn

Idealne perfumy – jak znaleźć swój zapach?

Idealne perfumy – jak znaleźć swój zapach?

Marilyn Monroe powiedziała kiedyś, że do snu ubiera się tylko w perfumy. Ten słynny cytat doskonale oddaje ich wagę. Są dla nas równie ważne jak ubrania, które na siebie zakładamy, identyfikujemy się z nimi oraz dbamy, by współgrały z naszą osobowością i temperamentem. Jak zatem wśród milionów flakonów znaleźć ten jedyny?

Dopasowane do sytuacji

Skoro mówimy, że perfumy są jak ubranie, należy dostosować je do sytuacji, na przykład wydarzenia, na które się wybieramy. Intensywne i „ciężkie” perfumy zostawmy więc na wieczór. W ciągu dnia, a także do pracy, sprawdzą się bardziej „lekkie”, owocowe lub kwiatowe nuty. Jeśli zależy nam, aby zrobić na kimś wrażenie, wybierzmy zapach z egzotyczną nutą, dzięki któremu wyróżnimy się spośród innych i zapadniemy w pamięć naszemu rozmówcy.

Typ osobowości

Często sięgamy po perfumy, które odzwierciedlają nasz charakter. Osoby twardo stąpające po ziemi i patrzące realistycznie na świat zwykle wybierają klasykę, czyli nuty kwiatowe połączone z zapachami szyprowymi (mech dębowy, paczula, róża, żywica). Z kolei panie o romantycznym usposobieniu wolą słodkie perfumy, będące połączeniem nut cytrusowych i kwiatowych. Kobiety temperamentne i silne pragną zwracać na siebie uwagę. Gustują w nutach cięższych i bardziej intensywnych, takich jak piżmo, bądź orientalnych, jak kardamon czy cynamon.

Przydatne triki

  • Podczas wyboru perfum pamiętajmy o tym, że nasz węch ma ograniczone możliwości. Jeśli zafundujemy mu kilkanaście nut zapachowych w krótkim czasie, szybko przestanie je rozróżniać. Aby zwiększyć swoje szanse na wybór idealnych perfum, warto powąchać kawę, co zneutralizuje wcześniejsze zapachy. Najlepiej poprośmy w perfumerii o kilka próbek, które nas interesują i wypróbujmy je na sobie w domu. Wówczas przekonamy się, jak dany zapach będzie funkcjonował w ciągu całego dnia.
  • Nuta głowy na każdej skórze pachnie tak samo, wyczuwamy ją od kilkunastu sekund do kilku minut. Nuta serca może być wyczuwalna do kilku godzin, natomiast nuta bazowa – nawet cały dzień. Nuty serca i bazowa rozwijają się i zmieniają w zależności od cech skóry osoby, która używa perfum. To dlatego ulubiony zapach naszej przyjaciółki wydawał nam się idealny – dopóki same nie zaczęłyśmy go stosować.
  • Jeśli planujemy zakup perfum, wybierzmy się do sklepu rano lub w godzinach przedpołudniowych. Okazuje się, że nos wykazuje wtedy najlepszą percepcję zapachów.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.