Stokrotka Magazyn

Dlaczego warto pić dużo wody?

Dlaczego warto pić dużo wody?

Statystyczny Polak pije dużo mniej wody, niż powinien. A szkoda, bo woda nie tylko gasi pragnienie, ale i usuwa toksyny, wspomaga trawienie i poprawia samopoczucie. Dlaczego jeszcze picie wody jest tak ważne, a charakterystyczna plastikowa butelka powinna towarzyszyć nam przez cały dzień?

Moda na picie wody przyszła z Zachodu kilka lat temu. Plastikowa butelka jest dziś obowiązkowym gadżetem sportowców, celebrytów i wszystkich ceniących sobie zdrowy tryb życia. Ten trend warto powielać. Bo picie wody, jest po pierwsze niezbędne do życia, a po drugie – niesie za sobą szereg pozytywów dla naszego zdrowia i organizmu.

Dlaczego warto pić wodę?

Wodę powinien pić każdy bez względu na wiek, w końcu stanowi ona około 60 proc ciała dorosłego człowieka. Jest to najtańsze i najzdrowsze antidotum na wiele dolegliwości, z którymi walczymy za pomocą suplementów diety. Jak mówią Anglicy – boli Cię głowa? Źle się czujesz? Napij się wody! I nie jest to angielski humor, a szczera prawda. Regularne picie wody usuwa z organizmu szkodliwe dla zdrowia toksyny, których nadmierne ilości są odpowiedzialne za osłabienie oraz problemy dermatologiczne. Odpowiednie nawodnienie organizmu skutkuje zdrową i jędrną skórą.

Dostarczone wraz z wodą elektrolity dodają energii i działają pozytywnie na samopoczucie.

Woda poprawia funkcjonowanie układu moczowego, w tym nerek. Zdaniem naukowców, jej systematyczne picie zmniejsza ryzyko chorób serca. O wodzie nie mogą zapominać ciężarne, ponieważ dziecko spędza 9 miesięcy otoczone płynami, a jego ciało składa się z przeszło 70 proc wody.

Wodna dieta cud

Wszystkie dostępne na rynku diety maja jeden wspólny element – picie wody. Bo o ile prawie każdy składnik spożywczy można zastąpić innym, o tyle wody nie zastąpimy niczym. Jej regularne picie zmniejsza apetyt, gasi pragnienie, pozostawia uczucie sytości. Pobudza metabolizm i zapobiega zaparciom, co pozwala na zdrowe zrzucanie kilogramów. Warto pić wodę chwilę przed i po posiłku – nigdy w trakcie, ponieważ utrudnia to trawienie.

Ile wody pić dziennie?

Prawie na każdej plastikowej butelce jest informacja, żeby codziennie wypijać 8 szklanek wody tj 2 litry. Jest to średnia dla człowieka. A to, ile dokładnie powinniśmy pić wody zależy od płci, wieku, stanu zdrowia, trybu życia, a nawet pory roku – w czasie upałów zapotrzebowanie na płyny jest większe. Najprościej dzienną ilość niezbędnej wody oszacować za pomocą prostego równania matematycznego – na każde 30 kg masy ciała przypada litr wody.

Nie pij na zapas!

Zdecydowana większość sięga po wodę w chwili, kiedy odczuwa pragnienie. Nie dopuszczajmy do takiej sytuacji, w której organizm informuje nas, że zaczyna się odwadniać. Wodę należy pić systematycznie, sięgać po nią kilkakrotnie w ciągu dnia, aby utrzymać stały poziom nawodnienia organizmu.

Wypicie duszkiem szklanki 1 – 2 razy dziennie, niczego nie daje, ponieważ organizm nie potrafi magazynować płynów. Dlatego zadbajmy o to, żeby zawsze mieć pod ręką butelkę wody.

Skutki niedoboru wody

Picie wody to same korzyści dla naszego zdrowia i organizmu. Nawyk sięgania po nią powinno się kształtować już u najmłodszych dzieci, żeby w dojrzałym wieku uniknęły poważnych dolegliwości. Skutki niedostatecznego nawodnienia organizmu odczuwamy codziennie, często nie zdając sobie z tego sprawy. Regularne bóle głowy, migreny, senność, notoryczne zmęczenie, osłabienie i zmniejszenie aktywności fizycznej, wahania nastroju, aż po problemy ze skupieniem i koncentracją w pracy, czy szkole (widoczne już przy niedoborze na poziomie 2 proc.). Picie wody z powodzeniem pozwala wygrać z tymi przypadłościami!

Regularne picie wody przynosi mnóstwo korzyści. Żeby się o tym przekonać, najlepiej od razu spróbować. Koszty eksperymentu niewielkie, a wygrać można wiele. Pijmy, nie tylko po to aby ugasić pragnienie, ale żeby czuć się lepiej. Pijmy wodę – na zdrowie!

Komentarze

maria 12.08.2015 12:43

Przydaje się zwłaszcza w tym tygodniu :)

Lama 23.04.2017 21:36

Wiem ze picie wody smakowej nie przynosi takich efektów i ma dużo kalorii a nie lubię zwykłej wody , poprostu mi nie smakujee, czy znasz jakieś sposoby na to żeby ,,zmusić się do picia wody,,? A i czy herbata ma takie same skutki jak woda zwykła

Stokrotka Magazyn 24.04.2017 9:04

Witamy serdecznie,

może warto spróbować wody kokosowej, która doskonale nawadnia i uzupełnia braki minerałów :) Do zwykłej wody można też dodać łyżeczkę miodu i soli himalajskiej.

Pozdrawiamy,
Redakcja Stokrotka Magazyn

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.