Stokrotka Magazyn

6 najczęstszych błędów podczas pielęgnacji włosów

6 najczęstszych błędów podczas pielęgnacji włosów

Piękne, błyszczące i zdrowe włosy to marzenie każdej z nas. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że często popełniamy wiele błędów podczas pielęgnacji włosów i zamiast pomóc, dodatkowo im szkodzimy.

Jeśli sytuacja, w której nakładasz na swoje włosy coraz to nowsze specyfiki, a ich kondycja ani trochę się nie polepsza, jest ci znana, przeczytaj poniższy artykuł. Być może popełniasz jeden lub więcej z opisywanych błędów.

1. Mycie włosów w nieodpowiedniej temperaturze

Zbyt gorąca woda może spowodować, że twoje włosy staną się matowe i pozbawione blasku. Dzieje się tak, ponieważ gorąca woda sprawia, że łuski włosa rozchylają się, przez co stają się szorstkie i tracą połysk. Zbyt zimna woda może z kolei uniemożliwić wchłonięcie dobroczynnych składników z szamponu lub odżywki, które nie przedostaną się do głębszych struktur włosów. Najlepiej jest myć włosy w letniej wodzie, dzięki której dokładnie wypłuczesz resztki szamponu i odżywki.

2. Suszenie włosów gorącym strumieniem suszarki

Gorący strumień suszarki to najszybszy sposób na pozbawienie włosów wilgoci po myciu. Niestety, taki sposób suszenia może przyczynić się do ich gorszego wyglądu. Zbyt gorące powietrze powoduje, że łuska włosa nie domyka się, a wręcz rozchyla, przez co włosy stają się podatne na uszkodzenia, a także tracą połysk. Susząc włosy, należy przestawić urządzenie na chłodny strumień powietrza. Pamiętaj również, że suszarkę najlepiej trzymać w odległości minimum 30 cm od głowy.

3. Używanie nieodpowiedniej odżywki i szamponu

Wybierając kosmetyki do pielęgnacji kieruj się tym, jaki typ włosów posiadasz. To, co sprawdza się u koleżanek z pracy, niekoniecznie będzie dobre dla twoich włosów. Jeśli twoje włosy mają tendencję do przetłuszczania się, wybieraj lekkie szampony i odżywki pozbawione silikonu, a także zawierające składniki, które dłużej utrzymają włosy w dobrej formie. Jeśli jesteś posiadaczką loków, stosuj kosmetyki, które podkreślą ich skręt, a także nadadzą im piękny połysk.

4. Zbyt częste mycie włosów

Jeśli jesteś właścicielką szybko przetłuszczających się włosów, możesz myć je codziennie, jednak staraj się używać delikatnych szamponów i odżywek, które dodatkowo ich nie obciążą. Jeśli twoje włosy nie przetłuszczają się tak szybko, daj im odpocząć od codziennego mycia. Wystarczy, że sięgniesz po szampon co 2-3 dni. Możesz stosować także suche szampony, aby przedłużyć ich świeżość i ładny wygląd.

5. Szarpanie włosów podczas czesania

Po umyciu włosy często są splątane. Aby je rozczesać, często musisz włożyć w to wiele siły i zdarza ci się je poszarpać. Kończy się to wyrwanymi kosmykami, a także uszkodzeniami i bólem. Jeśli chcesz tego uniknąć, warto stosować odpowiedni grzebień lub szczotkę dopasowaną do rodzaju twoich włosów. Jeżeli twoje włosy się elektryzują, wybierz drewniany grzebień, a jeśli masz grube i gęste włosy, rozczesuj je grzebieniem o rzadko rozstawionych ząbkach.

6. Spanie z mokrą głową

Z pewnością nie raz byłaś już tak zmęczona, że kładłaś się spać z mokrymi lub wilgotnymi włosami. Okazuje się, że to jeden z najpoważniejszych błędów, jaki możemy popełnić. Obracając się podczas snu, pocierasz włosami o poduszkę. Są one wówczas narażone na liczne uszkodzenia mechaniczne, ponieważ ich łuski są rozchylone. Najlepszym rozwiązaniem jest suszenie włosów chłodnym strumieniem powietrza.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.