Stokrotka Magazyn

Ze zwierzakiem na wakacjach

Ze zwierzakiem na wakacjach

Jak przygotować się do wyjazdu ze zwierzakiem, w jaki sposób transportować czworonogi, o co zadbać, by wakacje były udane nie tylko dla Ciebie, ale i dla Twojego pupila?

Jak najmniejsza trauma

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, przyzwyczajają się do miejsc. W Twoim domu pupil na pewno czuje się bezpiecznie i komfortowo – spraw, aby tak samo czuł się podczas wakacji. Zmiana, jaką odczuwa zwierzę podróżując, powinna więc być jak najmniejsza, biorąc pod uwagę jego codzienne warunki życia. Jak tego dokonać? Zabierz ze sobą ulubioną karmę psa czy kota, jego ulubioną miseczkę i zabawkę. Jeśli do tej pory codziennie wieczorami wychodziliście na spacery, znajdź na nie czas także podczas wyjazdu. Postaraj się zachować rytm dnia, który obowiązywał pupila przed wycieczką.

Transport zwierząt

Jeśli wybierasz się w podróż samochodem, zadbaj o to, by była ona bezpieczna. W przypadku psów niewielkich rozmiarów oraz kotów wymagany jest specjalny transporter, który mocujemy nieruchomo na tylnym siedzeniu. Między przednimi a tylnymi siedzeniami możemy ponadto zamontować specjalną kurtynę odgradzającą kierującego od tego, co dzieje się za nim. Jeśli zwierzaki są sporych rozmiarów, czyli ważą ponad 10 kilogramów, nie trzeba przewozić ich ani w klatkach, ani we wspomnianych wcześniej transporterach. Wystarczy założyć im specjalne szelki podróżne, a te przypiąć do pasów bezpieczeństwa. O ile posiadamy duży samochód, na przykład kombi, istnieje możliwość umieszczenia zwierzaka w bagażniku – wówczas koniecznie musimy oddzielić tylne siedzenia od bagażnika specjalną kratą, a psiaka lub kota przewozić w klatce.

Należy pamiętać, by podróżując samochodem robić przerwy – co 2-3 godziny warto zatrzymać się na postoju i dać pupilowi zaczerpnąć świeżego powietrza.

Miejsce przyjazne zwierzętom

Niezależnie od tego, czy wybieramy się nad morze czy w góry, koniecznie musimy sprawdzić, czy miejsce, w którym się zatrzymujemy, jest przyjazne zwierzętom. Niektóre hotele i pensjonaty nie tolerują zwierząt – warto więc znaleźć takie lokum, w którym przyjazd z pupilem jest mile widziany. Powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość pokoi – odpowiednia przestrzeń jest niezbędna dla poczucia komfortu zwierzaka.

Podróż za granicę

W zależności od tego, czy zamierzamy podróżować po krajach Unii Europejskiej czy wyjechać poza granice Unii, wymagane są specjalne dokumenty. Zorientuj się, jakie przepisy dotyczące zwierząt obowiązują w kraju, do którego się wybierasz. Paszport, dokumenty wydane przez lekarza weterynarii, specjalny czip, karty ważnych szczepień – to wszystko jest niezwykle istotne podczas podróży międzynarodowych.

Jeśli zwierzak ma tendencje do zachowań agresywnych czy źle reaguje na zmiany, warto podać mu przed podróżą delikatne środki uspokajające – na przykład w formie pasty, karmy czy specjalnego żelu. Przed ich zastosowaniem należy skonsultować się z weterynarzem.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.