Stokrotka Magazyn

Zapisujemy dziecko na zajęcia dodatkowe

Zapisujemy dziecko na zajęcia dodatkowe

Ilość i rodzaj zajęć dodatkowych odpowiednio dostosowanych do potrzeb, wieku oraz zainteresowań dziecka może znacząco wpłynąć na jego rozwój, a także dać mu wiele radości.

Co za dużo, to niezdrowo

Jeżeli zaraz po szkole Twoje dziecko pobiegnie na lekcje tańca, po których szybciutko zmieni salę na tę, gdzie odbywają się dodatkowe lekcje angielskiego, a późnym wieczorem zawieziesz je na naukę pływania – nie dziw się, że zaobserwujesz u malca rozdrażnienie i przemęczenie. Ilość oraz godziny zajęć dodatkowych powinny zostać szczegółowo przemyślane i zaplanowane przez każdego rodzica w taki sposób, by nie nakładać na pociechy zbyt wielu obowiązków. Nuda to nic strasznego – jeśli nie wypełnisz malcowi każdego popołudnia kursami czy warsztatami świat się nie zawali, a on i tak będzie rozwijał się w dobrym kierunku.

Pozwól dziecku samodzielnie zdecydować, na co chce przeznaczyć swój wolny czas. Takie zajęcia przyniosą najlepsze efekty.

Daj maluchowi wybór

Jeśli zapiszesz swoją pociechę na zajęcia muzyczne, mimo że dziecko nie przejawia ani zainteresowania muzyką, ani chęci śpiewania czy grania na instrumentach – wzbudzisz u niego tylko frustrację czy gniew. Taka aktywność przyniesie więcej szkody niż pożytku. Pamiętaj więc, by dokonując wyboru zajęć dodatkowych dać dziecku głos. Niech samo zdecyduje, na co chce przeznaczyć swój wolny czas. Być może postawi na to, w czym już jest dobre, a może wręcz przeciwnie – chcąc nadrobić zaległości zaproponuje na przykład lekcje języka obcego. Zorientuj się, jakie warsztaty odbywają się w Twojej okolicy – przedstaw ofertę malcowi i pozwól mu zdecydować, na które zajęcia chce uczęszczać.

Sprawdź, na co się piszesz!

A raczej – na co zapisujesz swoje dziecko. Poznaj prowadzących, plan zajęć, dowiedz się, jak będą wyglądały spotkania i na co może liczyć Twoja pociecha. Wybór zajęć dodatkowych jest ogromny – kursy edukacyjne, taneczne, muzyczne, artystyczne, teatralne, plastyczne, sportowe – każdy z nich posiada własna specyfikę oraz zakres materiału. Sprawdź, czy wybrane zajęcia dodatkowe odbywają się w miejscu komfortowym, bezpiecznym i przyjaznym. Nie bez znaczenia jest lokalizacja. Jeśli będziecie musieli spędzić długie godziny na dojazdach do sąsiedniej miejscowości, radość z treningów piłki nożnej czy nauki tańca może być znacznie mniejsza niż spodziewała się Twoja latorośl.

Poskrom własne ambicje

Często zdarza się, że zapisując dziecko na zajęcia dodatkowe rodzice próbują spełnić własne ambicje z czasów młodości. To wielki błąd. Postaraj się go uniknąć. Nie zmuszaj dziecka do robienia czegoś, czego nie chce, do czego nie ma predyspozycji i co nie sprawia mu przyjemności. Jeżeli żałujesz, że wiele lat temu nie uczyłaś się języków obcych – sama zapisz się na kurs. Fakt, że Twoje dziecko nie chce dodatkowo uczyć się francuskiego czy niemieckiego nie powinien Cię martwić – edukacja szkolna oraz samodzielne doskonalenie umiejętności być może w zupełności mu wystarczają. Twoje własne potrzeby i chęci nie muszą przecież być zgodne z tym, czego pragnie i potrzebuje Twój pupil.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.