Stokrotka Magazyn

Z dzieckiem do restauracji, kina, kawiarni? Dlaczego nie!

Z dzieckiem do restauracji, kina, kawiarni? Dlaczego nie!

Bycie rodzicem już dawno przestało wiązać się z ograniczeniami. Coraz więcej miejsc, jak restauracje, kawiarnie czy kina oferuje usługi skierowane dla rodzin z dziećmi. Dlaczego więc z nich nie korzystać?

Nie martw się na zapas

Dziecko będzie niegrzeczne; zamiast odpocząć zmęczę się jego pilnowaniem; malec jest bardzo ciekawski, dlatego w miejscach publicznych bywa nieco nieokrzesany – oto najczęstsze obawy rodziców przed wspólnym wyjściem z dzieckiem do kina czy restauracji. Nie bój się jednak – spróbuj! Odpowiednie przygotowanie i wybranie właściwego miejsca gwarantuje bardzo miłe spędzenie czasu dla całej rodziny.

W wielu kawiarniach można znaleźć kąciki stworzone specjalnie dla najmłodszych. Podczas gdy my pijemy pyszną kawę, nasza pociecha może zająć się kolorowaniem lub grą.

Sprawdź miejsce

Coraz więcej knajpek oferuje usługi typowo rodzinne: podczas kiedy Ty spokojnie możesz poczytać gazetę przy filiżance pysznej kawy, Twoje dzieciaki będą szaleć w specjalnym kąciku zabaw, wyposażonym w zabawki, huśtawki i przybory do malowania. Kawiarnie i restauracje, do których nie ma podjazdu dla wózków to już rzadkość. W wielu miejscach stoliki rozłożone są w ten sposób, by bez problemu można było dostawić krzesełko do karmienia najmłodszych czy wózek. Lokale starają się jak mogą umożliwić rodzinom wspólne wyjście z dzieckiem. Specjalnie przygotowane menu dziecięce, toalety z przewijakami oraz wyznaczonymi pomieszczeniami do karmienia stają się standardem. Przed wizytą w restauracji dowiedz się, które udogodnienia zostały w niej wprowadzone. Znajdź miejsce w pełni odpowiadające potrzebom Twoich dzieci i Twoim własnym.

Czy dziecko ma ochotę na wyjście?

Jeśli Twoje dzieciaki świetnie się akurat bawią, grają w grę planszową, pracują nad sztuką teatralną lub lepią babki z piasku w piaskownicy, a Ty niemal siłą oderwiesz je od ulubionego zajęcia – mają prawo być marudne. Wybierz taką chwilę, w której dzieci same będą chciały zmienić aktywność. Nie rób nic na siłę! Najlepiej wspólnie wcześniej ustalcie, kiedy i dokąd idziecie. Jeśli zaplanujecie na sobotnie przedpołudnie wyjście z dziećmi do kina – to nie będą szukały sobie zajęcia na ten czas.

Wybierz dogodną porę

Jeśli planujesz wyjście z niemowlakiem, wybierz taką porę, w której będzie wyspany, najedzony i w dobrym humorze. Nie wyrywaj dziecka ze snu tylko dlatego, że chcesz ze współmałżonkiem napić się kawy w ulubionej kawiarni. Nie możecie wybrać się do knajpy zbyt późno – malucha czeka przecież kąpanie, a noc zaczyna się dla niego dużo wcześniej niż dla Was. Możesz także wybrać porę popołudniowej drzemki dziecka – podczas gdy ono będzie sobie grzecznie drzemało w wózku, Ty spokojnie zjesz obiad i miło spędzisz czas. W przypadku starszych dzieci, które nie śpią już w ciągu dnia wybór odpowiedniej pory nie jest już tak istotny, o ile oczywiście nie zdecydujesz się na nocne wyjście.

Kilka drobnych rad

Przed pierwszą wizytą w nowym miejscu – kinie czy kawiarni – powiedz dziecku, jak ma się zachowywać. Uświadom je, że podczas oglądania filmu nie może rozmawiać, zachowywać się głośno czy rzucać popcornem. W kawiarni nie do przyjęcia są głośne okrzyki i bieganie po lokalu między kelnerkami, które noszą gorące napoje i potrawy. Malec musi wiedzieć, że tego typu zachowania przeszkadzają innym i w określonych miejscach obowiązuje specyficzna etykieta.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.