Stokrotka Magazyn

Wnętrze w stylu boho

Wnętrze w stylu boho

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że każdy element wystroju w stylu boho opowiada odrębną historię. Jednak gdy spojrzymy na wnętrze całościowo, dostrzeżemy barwną kompozycję, łączącą w sobie wiele stylów, takich jak etniczny, kwiatowy, folkowy czy hippie.

Styl boho powstał jako odpowiedź na hippisowski bunt młodzieży w latach 60. i 70. XX wieku, która za pomocą swojego zachowania i ubioru wyrażała emocje oraz poglądy. Noszono wówczas stroje z dawnych epok, cygańskie sukienki, a także łączono etniczne ozdoby z ludowymi dekoracjami. Barwny i swobodny styl przeniknął z mody do wzornictwa, i do dziś jest często wykorzystywany w aranżacji wnętrz.

Kolorowy misz masz

Boho to przede wszystkim barwne dodatki i dekoracyjne tkaniny. Serwety, obrusy czy narzuty wydziergane na szydełku z kolorowych włóczek – to podstawa! Nieodzownym elementem stylu boho jest również patchwork – są to pozszywane z różnorodnych materiałów tkaniny, które razem tworzą niezwykłą paletę barw. Wykonane z nich poszewki na poduszki lub kołdry wniosą do naszego domu mnóstwo uroku.

Patchwork idealnie wpisuje się w filozofię wyznawaną przez bohemę, której styl boho zawdzięcza swoją nazwę. Kluczowe znaczenie ma tutaj termin 3R – Reduce, Reuse, Recycle, który oznacza ekologiczne podejście do życia i zachęca do ponownego wykorzystania rzeczy i przedmiotów, które ktoś inny spisał na straty. Dając przedmiotom drugie życie, wzbogacamy nasze wnętrze, a także ozdabiamy je rzeczami, z których każda posiada swoją historię.

Stylizując dom w stylu boho, można łączyć ze sobą proste meble z bogato zdobionymi i stylowymi, powiesić kolorowe obrazy na barwnej tapecie, a nowoczesne dodatki ustawić obok tych staromodnych. Warto również dodać odrobinę motywów z odległych regionów świata, np. z krajów arabskich lub z Indii.

Dla kogo?

Wnętrze w stylu boho sprawdzi się u osób, które nie lubią nudy, kochają różnorodność i mają fantazję. Styl boho znajduje swoich miłośników nie tylko wśród ludzi młodych, ale także i starszych, którzy dzięki niemu wspominają lata swojej beztroskiej młodości. Należy jednak pamiętać o tym, że gdy w pomieszczeniu dużo się dzieje, trudno jest w nim skupić uwagę i odpocząć. Lepiej zatem unikać urządzania w ten sposób sypialni, a także pokoju, w którym planujemy uczyć się lub pracować.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.