Stokrotka Magazyn

Wiosenny remont

Wiosenny remont

Wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca wraca nam ochota do działania. Nabieramy świeżego powietrza i ruszamy do wielkich porządków. Wiosna to również idealny czas na remont mieszkania, zarówno ten gruntowny, jak i składający się z kosmetycznych zmian, dzięki którym nasze mieszkanie zyska nowy charakter.

Pracujemy – i planujemy

Podstawą każdej zmiany jest dobry plan. Aby remont mieszkania przebiegł szybko, sprawnie i w miłej atmosferze, najlepiej przewidzieć każdy krok. Prace należy zacząć od uprzątnięcia wszystkich niepotrzebnych nam już rzeczy. Segregacja przedmiotów i oddanie ich komuś, komu będą bardziej przydatne, może spowodować, że zrobimy miejsce na nowe sprzęty. Zbędne rzeczy możemy też przeznaczyć na recykling, a zapomniane meble lub ozdoby odnowić i wyeksponować.

Samodzielny remont mieszkania przynosi ogromną satysfakcję, ale kosztuje również bardzo dużo wysiłku. Zaplanowany dobór odpowiednich materiałów, kolorystyki czy narzędzi to przede wszystkim oszczędność czasu w trakcie remontu – a w konsekwencji szybsze zakończenie wszystkich prac.

Jeśli zdecydujesz się na malowanie, kolejnym krokiem jest zabezpieczenie przed zniszczeniem i zabrudzeniem mebli, podłogi i okien. Do tego wystarczą folia i taśma malarska.

Drugie oblicze starych mebli

Trendem w urządzaniu wnętrz, który utrzymuje się od kilku sezonów, są własnoręcznie wykonywane renowacje i dekoracje mebli. Warto mieć w domu choć jeden przedmiot, który został już spisany na straty, a dzięki starannej pracy naszych rąk odzyskał dawną świetność. Doskonałym pomysłem będzie odnowienie sosnowej komódki, której blask dawno spłowiał na przestrzeni lat. Modny, a przede wszystkim wykonany z sercem mebel będzie niecodzienną ozdobą każdego wnętrza.

    Jak odnowić starą komodę?

  • Stary lakier zetrzyj za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego i dokładnie oczyść.
  • Sięgnij po białą lub delikatnie szarą emalię do drewna. Następnie rozprowadź ją, za pomocą wałka, równomiernie na całej przestrzeni komódki.
  • W sklepie z okuciami wybierz kolorowe gałki. Do bieli lub delikatnej szarości idealnie pasować będzie granatowy lub fuksjowy kolor.

Nie bójmy się diametralnych zmian. Jeśli mamy w domu stare, nieco przyżółkłe drzwi, najpierw dokładnie umyjmy je wodą z płynem do naczyń, a następnie pomalujmy na… ciemny, szary kolor. Choć zmiana ta wielu osobom może wydać się zbyt odważna, to grafitowa, satynowa farba spowoduje, że drzwi będą oryginalne i eleganckie – zdecydowanie bardziej niż w białej odsłonie. Do tego dobierzmy nową klamkę, najlepiej w złotym lub mosiężnym kolorze. Atrakcyjny egzemplarz możemy znaleźć na pchlim targu, a im lepszą cenę wytargujemy, tym większą satysfakcję będziemy mieć po renowacji!

Gramy w zielone

Co zrobić, aby nasze wnętrze było świeże i radosne? Zdajmy się na moc kolorów. W 2017 roku króluje zieleń i wszystkie jej odcienie. Pozwólmy sobie na odrobinę szaleństwa i na jednej ze ścian połóżmy tapetę z botanicznym motywem. Kiedy tylko przestanie wiać zimny wiatr, otwórzmy okna naszych wnętrz i wpuśćmy do środka powiew świeżości. Sprawmy, aby nasze mieszkanie zmieniło się w bajecznie kolorowe, energetyczne miejsce, które zaprasza do środka własnoręcznie odnowionymi meblami, oryginalnymi ozdobami i ciepłą atmosferą.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.