Stokrotka Magazyn

Wielkanocne zwyczaje, o których warto pamiętać

Wielkanocne zwyczaje, o których warto pamiętać

Święta Wielkanocne to radosny czas, który spędzamy w gronie rodziny, zajadając się tradycyjnymi przysmakami. Obfitują w wiele zwyczajów i tradycji, które kultywuje się od lat i przekazuje z pokolenia na pokolenie. Warto o nich pamiętać, ponieważ to głównie one sprawiają, że Święta Wielkanocne są tak wyjątkowe i wyczekiwane, zwłaszcza przez najmłodszych.

Po Bożym Narodzeniu wszyscy niecierpliwie czekają na kolejny świąteczny okres, podczas którego będą mogli odpocząć, a także spędzić miło czas w towarzystwie bliskich osób. Wielkanocy towarzyszy wiele zwyczajów, które nadają tym świętom wyjątkowo radosny klimat.

Malowanie jajek, czyli wielkanocne pisanki

Zwyczaj polegający na ozdabianiu, a także malowaniu jajek nierozerwalnie kojarzy się z Wielkanocą. Istnieje wiele technik, którymi można ozdobić jajka. Można po prostu pomalować je pędzelkiem i farbkami albo włożyć do wody ze specjalnym barwnikiem, który sprawi, że skorupka jajek zabarwi się na określony kolor. Nadal popularne jest gotowanie jajek w wodzie z łupinami cebuli, co nadaje im piękny brązowo-złoty kolor. Dawniej pokrywano je też wzorami z wosku.

Z koszyczkiem do kościoła

Święcenie pokarmów odbywa się w kościele katolickim w Wielką Sobotę, poprzedzającą wielkanocne śniadanie. Wierni tłumnie przychodzą do kościoła z koszyczkami. Znajdują się w nich jajka – symbolizujące życie, chleb, który stanowi podstawę pożywienia, a także jest symbolem ciała Chrystusa oraz wędliny, które zapewnią nam dostatek. Nie powinno zabraknąć również baranka z masła, będącego symbolem męki Chrystusa oraz soli, oznaczającej oczyszczenie i prawdę. Najmłodsi chętnie wkładają do koszyczka słodycze, takie jak czekoladowe figurki zajączków. Ważne jest, aby zadbać o przystrojenie koszyka. Można obłożyć go gałązkami bukszpanu i baziami, czyli gałązkami wierzb, a na wierzchu położyć skromną białą serwetkę. Wszystkie poświęcone pokarmy powinny znaleźć się na drugi dzień na stole podczas wielkanocnego śniadania, do którego zasiada się wspólnie z rodziną.

Prezenty od zajączka

Święta Wielkanocne to okazja do obdarowania bliskich drobnymi upominkami. Przyjęło się, że prezenty przynosi zajączek i ukrywa je przed dziećmi, które następnie muszą je samodzielnie znaleźć. Jeśli pogoda dopisuje, podarki mogą być ukryte w ogródku. Za czasów naszych babć szukano po prostu… zwykłych jajek. Dzisiaj w ich miejscu pojawiły się czekoladowe nadziewane jajeczka oraz inne słodkości.

Śmigus dyngus, czyli lany poniedziałek

W drugi dzień świąt na ulice wybiegają młodzi chłopcy z butelkami, a nawet wiadrami wypełnionymi wodą, którą oblewają uciekające przed nimi koleżanki. Dawniej wierzono, że im mocniej dziewczyna zostanie oblana wodą, tym większe ma szanse na szybkie zamążpójście. Ta zaś, której ubranie pozostanie suche, zostanie starą panną. Dlatego dziewczęta tylko pozornie wzbraniały się przed zmoczeniem. Dziś zwyczaj ten spotykany jest coraz rzadziej lub ograniczony jest do symbolicznego skropienia bliskich wodą.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.