Stokrotka Magazyn

Wakacje z małym dzieckiem – co warto wiedzieć?

Wakacje z małym dzieckiem – co warto wiedzieć?

Małe dziecko wcale nie musi oznaczać urlopu w domu. Jeśli tylko odpowiednio się przygotujemy, możemy spokojnie i bezpiecznie ruszyć w świat w naszym małym odkrywcą.

Z dzieckiem można podróżować już od pierwszych miesięcy życia. Dobrze wcześniej udać się do lekarza, który sprawdzi, czy maluszek jest zdrowy, a dłuższa jazda będzie dla niego bezpieczna. Szukanie opieki lekarskiej w obcym miejscu może być bardzo kłopotliwe, dlatego warto wcześniej sprawdzić, gdzie uzyskamy pomoc medyczną. Konieczne będzie również zabranie ze sobą książeczki zdrowia dziecka i leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych odpowiednich dla jego wieku.

Bardzo ważne jest aby dziecko nie odwodniło się podczas podróży, dlatego powinniśmy zabrać ze sobą odpowiednią ilość napojów i regularnie podawać je maleństwu.

Bagaż podręczny nie tylko do samolotu

Niezależnie od tego, czy lecimy samolotem, czy jedziemy samochodem lub pociągiem, przygotujmy bagaż podręczny. Zapakujmy do niego wszystko, co może przydać się w trakcie podróży, bo do reszty walizek możemy nie mieć dostępu w trakcie jazdy. Na pewno powinny się w nim znaleźć chusteczki nawilżone, żel antybakteryjny, woreczki na śmieci, a dla małych dzieci akcesoria do przewijania. Przyda się kilka niezbyt wymyślnych zabawek, aby zająć czymś dziecko. Te grające mogą przeszkadzać innym podróżującym pociągiem lub samolotem, dlatego nie są najlepszym pomysłem. Aby dziecko nie znudziło się nimi zbyt szybko, nie należy wyciągać ich wszystkich od razu. Warto też zaopatrzyć się w smoczek na łańcuszku, który można przypiąć do ubranka. Dzięki temu nie spadnie pod siedzenie i nie pobrudzi się.

Autem przed siebie

Przed jazdą samochodem dobrze sprawdzić, czy nawiew powietrza nie jest skierowany wprost na dziecko, a temperatura w pojeździe nie różni się o więcej niż 5ºC od tej, która panuje na dworze. Aby zapewnić naszemu maleństwu komfort i bezpieczeństwo, powinniśmy przewozić je w foteliku z atestem, który jest dostosowany do jego masy ciała i wieku. Zadbajmy też o odpowiedni ubiór, szczególnie gdy w samochodzie będzie włączona klimatyzacja i będzie chłodniej niż na zewnątrz. Szum silnika i kołysanie działa usypiająco na większość dzieci, wiec maluszek prawdopodobnie prześpi większość podróży. Ogromnym plusem jazdy samochodem jest możliwość robienia przerw tak często, jak jest to potrzebne. Dobrym pomysłem będzie zabranie płyt CD z piosenkami dla dzieci. Po drodze możemy śpiewać, opowiadać bajki, wierszyki i łamańce językowe, albo bawić się w kto pierwszy wypatrzy coś w danym kolorze.

Jadąc samochodem dobrze jest unikać godzin szczytu, aby nie utknąć w korkach. Najlepiej wyruszyć rano, kiedy temperatura nie jest jeszcze wysoka.

Podróż pociągiem

Najwięcej kłopotu może sprawić nam sprawne wejście do pociągu ze wszystkimi bagażami i wózkiem lub nosidełkiem. Nie musimy martwić się o miejsce do siedzenia, w niemal wszystkich pociągach są przedziały dla matek z dziećmi. Sama podróż powinna być komfortowa i przyjemna, jeśli jest zaplanowana poza godzinami w których pociągi są najbardziej zatłoczone. Często w pociągach znajdują się miejsca ze stolikami lub rozkładane małe pulpity przy każdym fotelu. Dlatego, dla nieco starszych dzieci możemy zabrać kredki i kolorowanki. Małego podróżnika z łatwością zajmiemy krajobrazem zmieniającym się za oknem.

Lecimy samolotem

W podróż samolotem możemy wybrać się już z półrocznym dzieckiem. Musimy jednak pamiętać, że wiąże się ona z pewnymi obostrzeniami, dlatego wcześniej upewnijmy się, czy możemy wnieść na pokład na przykład mleko w proszku i wodę. Bardzo przykre dla maluszka mogą okazać się zmiany ciśnienia podczas startu i lądowania. By naszej pociechy nie bolały uszy, dobrze jest podać mu wtedy butelkę lub smoczek do ssania. Przełykanie spowoduje, że uszy się odetkają. Jeśli wybieramy się w odległą podróż, wcześniej musimy odpowiednio zaszczepić i siebie i dziecko.

Komentarze

Andzelika 12.08.2015 12:54

W tym roku po raz pierwszy wybieramy się na wakacje z dzieckiem. Pewnie czeka nas trochę wyrzeczeń ale jestem pewna że za to przywieziemy mase dobrych wspomnien :)

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.