Stokrotka Magazyn

Ustalamy domowy regulamin dla całej rodziny

Ustalamy domowy regulamin dla całej rodziny

Jako rodzice powinniśmy zadbać o to, aby nasze pociechy wyniosły z domu to, co najlepsze i powielały poznane tam wzorce w dorosłym życiu. Jeśli czujemy, że do naszego rodzinnego gniazda wdarły się zachowania, których nie akceptujemy, warto stworzyć domowy regulamin.

Opracowanie takich reguł pomoże nam nie tylko w dbaniu o dom, ale również uporządkuje wzajemne relacje między rodzicami i dziećmi. Ważne jest, aby podczas spisywania domowego regulaminu obecni byli wszyscy członkowie rodziny. Każdy powinien mieć swój wkład w jego brzmienie, a także zgadzać się z jego zapisami.

Ogólne zasady obowiązujące każdego domownika:

1. Szanujemy się – pamiętajmy, że dzieci uczą się na podstawie obserwacji. Jeśli damy im dobry przykład, będą powielać nasze zachowania.
2. Słuchamy się – nie przekrzykujemy się, wysłuchujemy do końca osoby, która aktualnie mówi. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku rodzeństwa, które często krzyczy, aby zwrócić na siebie uwagę rodziców.
3. Nie bijemy się – uczmy dzieci pokojowego rozwiązywania konfliktów.
4. Zawsze mówimy prawdę, nigdy nie kłamiemy – musimy nauczyć dzieci, aby zawsze były z nami szczere, aby nie bały się przyjść do nas, gdy znajdą się w niekomfortowej sytuacji lub gdy będzie zagrażało im niebezpieczeństwo.
5. Dzielimy się obowiązkami domowymi – tutaj możemy rozpisać poszczególne czynności na dni tygodnia i ustalić, kto, kiedy i czym się zajmuje. Taki plan możemy powiesić w widocznym miejscu, na przykład na lodówce w kuchni.

Obowiązki dzieci

1. Zęby myjemy rano i wieczorem – warto od samego początku uczyć właściwej higieny, wówczas nawyki te utrwalą się i przyczynią się do lepszego zdrowia naszej pociechy.
2. Po szkole odrabiamy lekcje – bardzo ważne jest, aby uczyć dzieci sumienności i odpowiedzialności za swoje wyniki w szkole. Odkładanie obowiązków na później nie przyniesie żadnej korzyści.
3. Z komputera korzystamy tylko w wyznaczonych godzinach – w dzisiejszym świecie dzieci bardzo wcześnie zaczynają korzystać z komputera, a także innych urządzeń mobilnych. Ważne jest, aby nie ograniczać im możliwości poznania nowych technologii, ale bacznie obserwować, w jaki sposób z nich korzystają. Warto wprowadzić limit czasowy.
4. Kładziemy się spać maksymalnie o 21:00 – dzieciaki w wieku szkolnym powinny dobrze się wysypiać, tylko wtedy będą mogły skupić się na lekcjach w szkole i przyswoić omawiany materiał.

Obowiązki rodziców

1. Wolny czas poświęcamy na rozmowę i zabawę z bliskimi – nie zabieramy pracy do domu, jeśli nie jest to absolutnie konieczne.
2. Zabieramy dzieci na wycieczki – nie chodzi tutaj tylko o dalekie wojaże; warto pokazywać dzieciom nawet najbliższe otoczenie, zaciekawić je historią rodzinnego miasta, razem zwiedzać zabytki, robić zdjęcia do rodzinnych albumów.
3. Czytamy książki lub opowiadamy bajki na dobranoc – do czasu, gdy dzieci nie zaczną samodzielnie czytać, warto spędzać z nimi wieczory w łóżku, czytając lub opowiadając im ulubione bajki.
4. Pomagamy dzieciom w odrabianiu lekcji – jeśli tylko jesteśmy w stanie, pomagajmy dzieciom w nauce. Pamiętajmy jednak, aby nie wyręczać dzieci w pracach szkolnych, możemy tylko nakierować je na rozwiązanie lub wytłumaczyć zasady.

Spisany domowy regulamin powinniśmy powiesić w widocznym dla każdego miejscu, aby zawsze był pod ręką, wówczas utrwalenie zawartych w nim zasad przyjdzie nam z łatwością.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.