Stokrotka Magazyn

Udany urlop ojcowski – niezbędne wskazówki

Udany urlop ojcowski – niezbędne wskazówki

By urlop ojcowski nie był dla Ciebie zaskoczeniem, trudnym doświadczeniem i nie przerósł Twoich możliwości, musisz się do niego odpowiednio przygotować. Dobry plan to połowa sukcesu!

Tata z dzieckiem w domu

„Siedzenie z dzieckiem w domu” nie jest sformułowaniem trafnym. Połączenie opieki nad dziećmi z wykonywaniem codziennych – podstawowych chociażby obowiązków – bywa niełatwe. I tak, możesz nie mieć możliwości posiedzenia nad kubkiem ulubionej kawy nawet przez chwilę. Wszystko zależy od wieku, etapu rozwoju oraz charakteru dziecka. Jeśli malec nieustannie poszukuje nowych wrażeń, jest bardzo pomysłowy i co chwilę zaskakuje Cię swoimi zachowaniami, musisz mieć oczy dookoła głowy. Chcąc chociażby ugotować obiad czy przez chwilę posprzątać mieszkanie, możesz zostać zaskoczony. Wdrapywanie się na parapet, wyciąganie z kuchennych szafek wszystkich możliwych produktów spożywczych, tłuczenie jajek znalezionych w lodówce, w skrócie – traktowanie domu jak jednego wielkiego placu zabaw, na którym wszystko wolno, to domena wielu malców. Bądź więc czujny i postaraj się nadążać za każdą kolejną ideą wymyśloną przez Twojego szkraba.

Przestrzeganie ustalonego planu dnia pozwoli wypracować stałe rytuały – korzystne zarówno dla rodzica, jak i dla maleństwa.

Plan dnia

Przejęcie przez ojca niemal wszystkich obowiązków, które do tej pory wykonywane były głównie przez matkę, może wiązać się z pewnymi trudnościami. Dziecko ma swoje rytuały, których przestrzeganie znacznie ułatwi współpracę na linii maluch – tata. Nawet jeśli zazwyczaj towarzyszyłeś żonie przy przewijaniu malca, jego karmieniu, kąpaniu czy usypianiu – możesz napotkać opór dziecka, kiedy zamiast matczynej twarzy nad łóżeczkiem ujrzy twarz ojca. Dlatego zmiany w podziale ról w opiece nad dziećmi należy wprowadzać powoli i stopniowo. Szybkie i ustalane z dnia na dzień modyfikacje nie przyniosą pozytywnych rezultatów. Zacznij od karmienia – rób to w podobny do Twojej partnerki sposób. Wysłuchaj wszystkich jej wskazówek, obserwuj reakcje niemowlaka czy małego dziecka, wsłuchaj się w jego potrzeby. A może uda Ci się wypracować bardziej efektywne metody wychowawcze? Przewijając i kąpiąc maleństwo używaj tych samych, co dotychczas preparatów, nie wprowadzaj żadnych nowości, których Twoim zdaniem malec potrzebuje. Musisz przestrzegać planu dnia malca – jedzenie posiłków, drzemki, spacery o tej samej porze sprzyjają prawidłowemu rozwojowi, pomagają budować poczucie bezpieczeństwa i wykształcają przyjemny rytm, korzystny zarówno dla najmłodszych, jak i dla rodziców. Nie zapominaj jednocześnie o przyjemnościach.

Zabawa

Opieka nad dzieckiem to bowiem nie tylko obowiązki, ale i zabawa. Nie masz żadnych ograniczeń, prócz jednego – bezpieczeństwa. Weź pod uwagę fakt, iż prócz uśmiechu od ucha do ucha na twarzy Twojego dziecka musisz zadbać także o to, by nic mu się nie stało podczas codziennych harców. Przy wyjątkowo ruchliwych i żywiołowych charakterach dzieciaków to zadanie bywa bardzo mocno angażujące! Po wspólnych szaleństwach spróbuj zainteresować malca inną formą rozrywek – może przeczytasz mu swoją ulubioną bajkę z dzieciństwa albo spróbujesz swoich sił w śpiewaniu kołysanki? Takie wspólne chwile to podstawa budowania więzi i bliskości z maleństwem.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.