Stokrotka Magazyn

Szlakiem Koziołka Matołka, czyli wakacje śladem bajek

Szlakiem Koziołka Matołka, czyli wakacje śladem bajek

Nasze dzieci oszaleją ze szczęścia, kiedy zabierzemy je w wakacyjną podróż, podczas której będą mogły spotkać postaci ze swoich ulubionych bajek. Przedstawiamy obowiązkowe punkty na trasie letniej wycieczki.

Pacanów Koziołka Matołka

W słynnym Pacanowie mieści się Europejskie Centrum Bajki – kompleks budynków, w którym najmłodsi znajdą wiele atrakcji. Na terenie Centrum znajduje się m.in. biblioteka, księgarnia, kino, a nawet teatr. Gmachy bajkowego centrum otaczają piękne ogrody, które obfitują w niespodzianki. Nie zdradzimy jednak, jakie – najlepiej pojechać i przekonać się na własne oczy, co przygotowali dla odwiedzających pomysłodawcy projektu. Wakacje to szczególny czas – Pacanów przygotowuje się wtedy na przyjęcie wielu młodszych, ale i tych nieco starszych gości. Organizowane są tu różnego rodzaju festiwale, konkursy i wystawy. Przy wykorzystaniu najnowszych technologii multimedialnych udało stworzyć się wyjątkowe miejsce – takie bajkowe wakacje to spełnienie marzeń każdego dziecka.

Łódź Misia Uszatka

Miś Uszatek stojący na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi zaprasza do zwiedzania tego wyjątkowego miasta. W jego lewej łapce można dostrzec mapę miasta Łodzi, a paluszkiem Uszatek wskazuje nam kierunek spaceru. Znany wszystkim miś z klapniętym uszkiem to tylko jedna z wielu bajkowych postaci, jakie możemy spotkać, spacerując po łódzkich ulicach. Znajdziemy tu także Pingwina Pik-Poka, niesfornego Plastusia, wróbelka Ćwirka, psiaka Ferdynanda Wspaniałego czy bohaterów filmu „Zaczarowany ołówek”. Rzeźby mają promować Łódź jako miasto animacji i przypominać o bogatym dorobku kulturalnym tutejszej szkoły filmowej. Łódzki szlak turystyczny to świetny sposób na bajkowe wakacje – serdecznie polecamy!

Bielsko-Biała Bolka i Lolka

Tych dwóch urwisów spotkamy w centrum Bielska-Białej, gdzie stoi ich odlany z brązu pomnik. To właśnie w tym, położonym na południu Polski mieście znajduje się Studio Filmów Rysunkowych, które również warto odwiedzić. Zarówno serial o Bolku i Lolku, jak i wyprodukowane po nim filmy pełnometrażowe wyświetlane były na każdym z kontynentów. Na międzynarodową karierę Bolka i Lolka wpływ miał zapewne fakt, że w serialu nie było dialogów. Proste scenki z łatwością odczytywane mogły być zatem przez młodych widzów na całym świecie.

Prócz wskazanych miejscowości, na bajkowym rodzinnym szlaku turystycznym znaleźć może się również Kraków Smoka Wawelskiego, Szczebrzeszyn, gdzie chrząszcz brzmi w trzcinie i Wrocław, gdzie na każdym kroku można spotkać… krasnoludki. Podróże śladami popularnych bajkowych postaci nie tylko zacieśnią więzi rodzinne, ale i pozwolą na oderwanie dzieciaków od ekranów komputera. To także doskonały sposób na zachęcenia najmłodszych do lektury książek, dzięki którym będą mogły poznać dalsze losy napotkanych bajkowych przyjaciół. A i my z miłą chęcią przypomnimy sobie ulubione postaci z naszego dzieciństwa.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.