Stokrotka Magazyn

Slow design

Slow design

Życie w rytmie slow jest nie tylko modne, ale przede wszystkim – zdrowe. Coraz chętniej zatrzymujemy się, by spojrzeć na szaloną współczesność z dystansu i budować świadomość – z szacunkiem dla siebie, drugiego człowieka i chwili, w której żyjemy. Szeroki nurt slow life wkroczył więc we wszystkie sfery naszego życia – od jedzenia po sztukę. Na czym polega coraz bardziej popularny również w Polsce slow design?

Lubimy piękne rzeczy, stworzone z dbałością o każdy szczegół, których wartość jest większa niż tylko użytkowa – niosą one bowiem pewne emocje, są świadomym wytworem rąk ludzkich, a dzięki nim ważne wartości przenikają w naszą codzienność. Tak jak w kuchni spod znaku slow skupiamy się na jakości spożywanych produktów, tak również w przypadku slow fashion (mody) czy slow design ten aspekt ma duże znaczenie.

Mebel stworzony w duchu slow design to przedmiot wyjątkowy, bo niepowtarzalny, unikat powstały z pasji i zaangażowania. Wspieramy zatem małe firmy, lokalną działalność, fachowców i rzemieślników, sięgamy po przedmioty inspirowane regionalną tradycją. Unikamy „taśmówki”, długich kolejek do kas i bezustannie pędzącego tłumu.

Design i odpowiedzialność

Określenie „slow design” zostało po raz pierwszy użyte w 2002 roku. W najbardziej ogólnym ujęciu oznacza nurt w projektowaniu wyposażenia wnętrz, opierający się na świadomej refleksji – niepowtarzalne meble powstają z materiałów przyjaznych środowisku, w poszanowaniu ludzkiej pracy, w duchu fair trade. Filozofia slow znalazła uznanie wśród twórców mebli i dodatków, a nawet akcesoriów i farb. Największą popularnością na rynku slow design cieszą się akcesoria dziecięce – kupując rzeczy dla najmłodszych, bez oporu inwestujemy w jakość, chcemy też znać ich pochodzenie, co przekłada się na bezpieczeństwo naszych pociech.

W kategorii slow design mieszczą się również personalizowane przedmioty wykonywane na indywidualne zamówienia. Możemy nawet sami zaprojektować wzór, który zostanie wykonany przez specjalistów z dbałością o każdy aspekt, od jakości poszczególnych jego elementów po profesjonalnie wykonaną całość, co daje pewność, że taka rzecz będzie nam służyć latami.

Cena

Produkty tego typu są unikatowe – jako wyjątkowy i niepowtarzalny wytwór rąk ludzkich mają dużą wartość, a wraz z nią rośnie cena produktu. Zwolennicy filozofii slow wolą jednak niespiesznie odkładać nawet drobne kwoty, by cieszyć się wymarzonym przedmiotem, niż w pośpiechu i kompulsywnie nabywać rzeczy z masowej produkcji.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.