Stokrotka Magazyn

Senior w podróży

Senior w podróży

Seniorzy to świadomi podróżnicy i wymagający klienci. To właśnie z myślą o nich przewoźnicy i biura podróży tworzą coraz więcej specjalnych ofert dostosowanych do ich szczególnych potrzeb i wymagań.

Lubią podróżować w grupie, częściej niż z przyjemności opalania się na zatłoczonych plażach korzystają ze zwiedzania historycznych obiektów, napawają się cudami natury oraz dbają o swoje zdrowie i dobre samopoczucie podczas pobytów w sanatorium. Tak właśnie spędzają wakacje współcześni seniorzy!

Preferencje seniorów

„Dojrzała młodzież” w wieku 55+ jest niezwykle aktywnym uczestnikiem zarówno polskiego, jak i europejskiego rynku turystycznego. Coraz więcej polskich seniorów wybiera się w komfortowe podróże autokarowe do Hiszpanii lub innych krajów południowoeuropejskich, rejsy do Skandynawii lub wybiera lokalny wypoczynek nad morzem, w górach czy na Mazurach. Zamiłowanie seniorów do podróży jest silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Wakacyjne wyjazdy są dobrą okazją do poznania nowych przyjaciół i podtrzymywania kontaktów społecznych.

Każda podróż powinna być szczegółowo zaplanowana. Należy przede wszystkim zatroszczyć się o własne bezpieczeństwo i zdrowie.

Dojrzała Europa

Rosnąca liczba turystów, podróżników i wczasowiczów, którzy wkroczyli w okres późnej dorosłości przyczyniła się do rozwoju specjalnej grupy ofert turystycznych skierowanych właśnie dla seniorów. Dane statystyczne pokazują, że są oni idealnym odbiorcą produktów branży turystycznej. W tej chwili co trzeci obywatel Unii Europejskiej ma 50 lub więcej lat, a w roku 2020 ponad 40 procent populacji będzie miało za sobą 50. urodziny.

Najbardziej zróżnicowana grupa turystów

Niestety różnice między seniorami pochodzącymi z Europy Zachodniej, a tymi z Polski wciąż są widoczne, wynika to przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Chociaż powoli sytuacja emerytów w Polsce się poprawia – pokolenie, które obecnie przekracza 55. rok życia może pochwalić się zadowalającym stanem konta – to wciąż znaczna grupa osób starszych boryka się z niewystarczającymi na podróże środkami. Różnice w grupie seniorów obejmują również inne czynniki, takie jak znajomość języków obcych, stan zdrowia, zainteresowania i nawyki. Dlatego istnieje cały wachlarz najrozmaitszych ofert indywidualnie dostosowanych do potrzeb każdego aktywnego seniora, który bez względu na poziom zamożności chce korzystać z turystycznych przyjemności.

Oferty dla seniorów

Dostrzegając szczególne potrzeby seniorów, większość biur podróży przygotowuje specjalne oferty dla seniorów, które od pozostałych ofert różnią się podwyższonym komfortem i większą troską o klienta. Seniorzy mogą oczekiwać prywatnych pokojów z łatwym dostępem do toalety, specjalnie dostosowanych autokarów, częstszych przystanków oraz całodobowego wsparcia pilota wycieczki, który odpowiada za wszystkie kwestie organizacyjne, tak aby uczestnicy wycieczki mogli bez zmartwień rozkoszować się wczasami. Oferty wakacyjne dla seniorów najczęściej obejmują okres poza ścisłym sezonem. Zagraniczne wycieczki organizowane są na wiosnę i jesienią, kiedy pogoda jest najbardziej sprzyjająca oraz ceny w kurortach są niższe.

W trosce o zdrowie

W przypadku seniorów decydującym czynnikiem przy wyborze miejsca wypoczynku jest stan zdrowia. Czasami warto zrezygnować z zagranicznych wycieczek w celu uniknięcia zbyt wymagającej podróży oraz zmiany klimatu. W Polsce seniorzy mają do dyspozycji bardzo wiele ośrodków sanatoryjnych i leczniczych, w które oprócz odpoczynku mogą zadbać o swoje zdrowie pod opieką lekarzy, rehabilitantów oraz instruktorów. Uzdrowiska tego typu mają także niezwykle rozbudowaną ofertę kulturalną i rekreacyjną. Szukając odpowiedniej propozycji, warto zwrócić uwagę na promocje dla emerytów lub osób po 65 roku życia – wiele ośrodków oferuje niższe ceny lub dodatkowe usługi.

Przed wyjazdem koniecznie należy umówić się na wizytę do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi pełne badanie lekarskie i oceni aktualny stan zdrowia. Warto także odwiedzić dentystę – bolący ząb może zepsuć najlepsze wakacje.

Sanatorium z NFZ

Leczenie w uzdrowisku może być bezpłatne. Koszty leczenia osób, które kwalifikują się do pobytu sanatoryjnego może pokryć Narodowy Fundusz Zdrowia. Skierowanie wystawia lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, czyli tak zwany lekarz rodzinny. Następnie zgłoszenia analizowane są przez specjalistę, który odpowiednio dobiera placówkę do potrzeb kuracjusza. Decyzję o przyjęciu wniosku NFZ podejmuje w ciągu 30 dni, oczekiwanie na turnus zależy od liczby zgłoszeń. Czekając na wyjazd, można obserwować kolejkę na stronie internetowej .

Aktywne wakacje

Zaawansowany wiek nie oznacza konieczności rezygnacji z aktywności fizycznej. W końcu sport to zdrowie! Oczywiście aktywność powinna być dostosowana do stanu zdrowia i możliwości starszej osoby. Dla seniorów chcących zachować formę idealne będą rajdy piesze, rowerowe oraz coraz bardziej popularne wycieczki Nordic Walking.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.