Stokrotka Magazyn

Rośliny doniczkowe w mieszkaniu

Rośliny doniczkowe w mieszkaniu

Mówi się, że nie każdy ma rękę do kwiatów. Są jednak inne rośliny, które nie mają dużych wymagań. Dlatego praktycznie każdy powinien poradzić sobie z ich pielęgnacją, aby cieszyć się nimi jak najdłużej.

Rośliny doniczkowe zdobią mieszkanie, ożywiają je, a także pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Podczas fotosyntezy pobierają dwutlenek węgla, a w zamian wydzielają tlen. Dodatkowo, niektóre z nich posiadają zdolność usuwania z powietrza groźnych dla naszego zdrowia toksyn.

Szeflera drzewkowata

Jest to roślina o charakterystycznych, rozłożonych liściach. W sklepach ogrodniczych znajdziemy kilkadziesiąt odmian szeflery. Niektóre z nich posiadają całkowicie zielone liście, inne natomiast mogą mieć na nich jasne plamki lub cętki. Roślina dobrze znosi pokojowe warunki. Jeśli stoi w bliskiej odległości od kaloryfera, można od czasu do czasu spryskać ją wodą. Należy podlewać ją co kilka dni tak, aby ziemia w doniczce zawsze była lekko wilgotna. W przypadku szeflery lepiej unikać pełnego słońca, ponieważ może to spowodować żółknięcie liści.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to popularna roślina o ciemnozielonych, połyskliwych liściach i białych kwiatach, które bardzo długo kwitną. Jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki, czyli regularne podlewanie oraz dużą wilgotność powietrza, może zakwitnąć nawet zimą. Latem należy podlewać ją 3 lub 4 razy w tygodniu, zimą wystarczy tylko do 2 razy. Jest to zatem idealny kwiat dla zapominalskich. Za odpowiednią pielęgnację skrzydłokwiat odwdzięczy się nam oczyszczonym powietrzem, gdyż usuwa benzen i formaldehyd, czyli substancje znajdujące się głównie w dymie tytoniowym, a także aceton i trójchloroetylen, wydzielany przez telewizyjny monitor.

Fikus Benjamina

Podobnie jak skrzydłokwiat oczyszcza powietrze z większości toksyn – zwłaszcza z tych, które są zawarte w dymie papierosowym. Jest jednak bardziej wymagający niż poprzednik. Fikus sprawdzi się w zacienionych pokojach, ponieważ dobrze znosi słabsze oświetlenie. Nie lubi być przestawiany, dlatego najlepiej jest postawić go w miejscu, w którym nie planujemy zmieniać często wystroju. Możemy go za to śmiało zraszać wodą, a odwdzięczy się wówczas pięknymi soczysto zielonymi liśćmi.

Zamiokulkas

Zamiokulkas to roślina o podłużnych grubych liściach, która lubi nasłonecznione stanowisko, ale poradzi sobie również w bardziej zacienionym miejscu. Bardzo dobrze znosi czasowy brak podlewania, zatem nie musimy martwić się o niego nawet podczas dłuższego wyjazdu. Dzięki temu jest idealną rośliną dla osób, którym zdarza się zapomnieć o pielęgnacji. Nie przepada za przeciągami i ostrym słońcem. Może na nie zareagować opadaniem, a także żółknięciem liści. Zamiokulkas prezentuje się pięknie we wnętrzu i stanowi bardzo estetyczną dekorację.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.