Stokrotka Magazyn

Remont w wakacje – co zrobić, by nie był męczący

Remont w wakacje – co zrobić, by nie był męczący

Wszechobecny bałagan, unoszące się w powietrzu pyłki i kurz, niemożność korzystania z pomieszczeń domowych, hałas – te wszystkie skutki uboczne remontu strasznie nas męczą. Czy da się jednak przeprowadzić remont tak, by nie wycisnął z nas ostatnich resztek cierpliwości i dobrego humoru? Da się!

Jak zaplanować prace remontowe?

Grunt to dobre zaplanowanie całego przedsięwzięcia. Zanim wbijemy pierwszy gwoździk czy rozpoczniemy zdzieranie tapet, musimy zastanowić się nad kilkoma kwestiami:

  • Jaki mamy budżet; czy finansujemy remont z bieżących środków, czy też bierzemy kredyt?
  • Jaki jest koszt prac, które chcemy przeprowadzić; ile wydamy na materiały i narzędzia?
  • Czy posiadamy dostateczne umiejętności, czy też zlecamy prace fachowcom?
  • Ile czasu potrzebujemy na remont?
  • Które pomieszczenia wyremontujemy pierwsze, a które w dalszej kolejności?

Na wszystkie wyżej postawione pytania znajdziemy odpowiedzi w Internecie: wystarczy wejść na stronę sklepu z materiałami budowlanymi i sprawdzić ich ceny. Firmy zajmujące się wykańczaniem wnętrz czy pracami remontowymi również często zamieszczają cenniki w sieci – warto porównać kilka ofert, by wybrać tę najkorzystniejszą.

Najprostszym sposobem na rozplanowanie kolejności prac remontowych jest sporządzenie rysunku przedstawiającego aktualny wygląd danego pomieszczenia oraz drugiego szkicu, stanowiącego wizualizację tego, jak pokój, kuchnia czy łazienka będą wyglądały w przyszłości. Analizując oba rysunki szybko i prosto zaplanujemy to, co należy zrobić najpierw, a co później. Radzimy zapisywać wszystkie spostrzeżenia i konsultować je z fachowcami.

Jak zabezpieczyć dom przed kurzem i zniszczeniami?

Zanim ekipa remontowa wkroczy na pole walki o piękniejszy i bardziej funkcjonalny dom, musimy koniecznie zabezpieczyć wnętrze – okna, podłogi, meble i sufity przed niechcianymi skutkami prac remontowych. Najlepiej byłoby wszystkie meble i przedmioty codziennego użytku po prostu wynieść z remontowanego pomieszczenia, jednak nie zawsze jest to możliwe.

Jeśli więc rzeczy muszą pozostać na miejscu, chowamy je do szaf, szufladek i zamykamy. Owe szafki owijamy szczelnie folią malarską i zabezpieczamy specjalną taśmą, która nie tylko sprawi, że drzwiczki mebli nie będą się otwierały, ale i nie pozwoli kurzowi przedostać się do środka. Podłogi również przykrywamy taką folią, a by nie odklejała się od podłoża – przyklejamy ją taśmą malarską. Jeśli w pomieszczeniu znaleźć się mają ciężkie narzędzia – warto zastosować dodatkową ochronę, w postaci bardzo trwałej tektury – dzięki niej nie będziemy musieli obawiać się o ślady pozostawione na podłodze przez na przykład maszynę do cięcia płytek.

Jak pakować rzeczy, by nie uległy zniszczeniu podczas remontu?

Idealnym rozwiązaniem jest pakowanie każdego przedmiotu w folię bąbelkową, następnie układanie rzeczy w specjalnie przygotowanych kartonach. Jeżeli jednak nie dysponujemy ową folią – wystarczą zwykłe gazety. Nie upychamy przedmiotów! W przypadku delikatnych rzeczy, jak szkło czy porcelana – używamy mniejszych kartonów, by szklane przedmioty nie były narażone na obijanie się o siebie. W ten sposób nasz pokój, kuchnia i łazienka nie stracą elementów dekoracji, na których najbardziej nam zależy.

Komentarze

Andrzej 12.08.2015 13:03

remont – nieodłączna część urlopu :)

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.