Stokrotka Magazyn

Porządki nie tylko od święta

Porządki nie tylko od święta

Lubimy, kiedy w naszym domu panuje ład i porządek. Jednak aby go utrzymać, trzeba się sporo napracować, a zwykle brakuje nam na to czasu lub chęci. Jak w prosty sposób zapanować nad bałaganem?

Okruchy, kurz, a także porozrzucane ubrania to codzienny domowy krajobraz znany zapewne wszystkim. Ze sprzątaniem większość z nas czeka do soboty, kiedy cały ranek i przedpołudnie spędzamy na doprowadzeniu naszego domu do porządku. Jeśli mamy dosyć marnowania weekendu, wprowadźmy zasadę codziennych 15-minutowych porządków, które pozwolą nam utrzymać czystość przez cały tydzień.

Lista z podziałem obowiązków

W codzienne porządki warto zaangażować całą rodzinę. W końcu wszyscy razem mieszkamy w naszym domu i każdy jest odpowiedzialny za to, aby dobrze się nam w nim żyło. Aby uniknąć nieporozumień, warto sporządzić listę z podziałem na dni i konkretne zadania, które następnie przyporządkujemy do konkretnej osoby. Pewne czynności dobrze jest wykonywać codziennie, np. przecieranie blatu w kuchni, posłanie łóżek, zebranie brudnych rzeczy i wyniesienie ich do kosza w łazience. Jeśli kosz będzie już prawie zapełniony, od razu wstawmy pranie. Dzięki temu unikniemy bałaganu i ogromnej ilości rzeczy, które nie zmieszczą się do pralki. Pamiętajmy również, aby na bieżąco sprawdzać daty ważności produktów w lodówce. Te z krótszą datą postawmy z brzegu, a unikniemy marnotrawienia żywności.

Produkty i przedmioty ułatwiające sprzątanie

W sklepach dostępnych jest wiele urządzeń, a także specyfików, które znacznie ułatwią codzienne sprzątanie. Warto mieć zawsze pod ręką nawilżone chusteczki do sprzątania każdej powierzchni. Dzięki nim łatwo i szybko przetrzemy zabrudzony blat czy stół. Zainwestujmy w podręczny, bezprzewodowy odkurzacz. Z jego pomocą w kilka minut uprzątniemy okruchy czy piasek wniesiony z zewnątrz. Jeśli zacieki na ścianach prysznica spędzają nam sen z powiek, kupmy ściągaczkę wody i korzystajmy z niej po każdej kąpieli. Wówczas szyby będą dłużej czyste. Możemy również nałożyć na szyby prysznicowe specyfik zwany niewidzialną wycieraczką, którą stosuje się na szyby samochodów. Pokrywa ona szybę specjalną warstwą, która zapobiega osadzaniu się osadu z wody. Dzięki temu woda spływa po szybach, nie zostawiając na nich najmniejszego śladu. Po korzystaniu z umywalki wytrzyjmy baterię, zwłaszcza jeśli jest ona chromowana. Dzięki temu dłużej nam posłuży i odwdzięczy się pięknym wyglądem bez śladu kamienia.

Pamiętajmy, aby nie poświęcać na sprzątanie więcej niż 15 minut dziennie. Resztę wolnego czasu spędźmy z rodziną lub odpocznijmy. W sobotę czeka na nas nagroda – będziemy mogli dłużej pospać, a przedpołudnie spędzić na przyjemniejszych rzeczach niż sprzątanie.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.