Stokrotka Magazyn

Plażowanie z dzieckiem

Plażowanie z dzieckiem

Rodzinne wakacje nad morzem mają mnóstwo zalet. Morskie powietrze, woda i słońce pozytywnie wpływają na zdrowie dzieci oraz samopoczucie rodziców. Bardzo ważne są jednak zasady i warunki spędzania czasu na plaży, zwłaszcza jeśli dziecko jest małe.

Ważne jest miejsce

Na początku upewnijcie się, że wybrane przez was miejsce zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu. Plaża odpowiednia dla dziecka powinna być czysta i posiadać niezbędne udogodnienia w postaci kabiny prysznicowowej, WC, wygodnego dostępu do wejścia do wody. Bezwzględnie należy wybierać plaże strzeżone, gdzie ratownicy zadbają o bezpieczeństwo całej waszej rodziny.

Pobyt na plaży

W słoneczne dni czas na plaży z dzieckiem należy spędzać w godzinach porannych oraz wieczornych – wtedy promienie słoneczne są łagodniejsze i przyjemniejsze dla dziecka oraz zdecydowanie bardziej bezpieczne dla jego delikatnej skóry. Między godziną 11 a 16, kiedy słońce jest najostrzejsze warto zaplanować zabawy na zacienionym placu zabaw, spacer po lesie lub po prostu przebywać w pomieszczeniu.

Ze względu na niską temperaturę wody w Bałtyku polecamy kąpielówki i kostiumy kąpielowe z neoprenu, który utrzymuje temperaturę ciała, chroni przed zimną wodą i wiatrem.

Ochrona przed słońcem

 • Krem ochronny
 • Dzieci mogą korzystać z kąpieli słonecznych w umiarkowanych ilościach i tylko po starannym posmarowaniu ochronnym kremem przeciwsłonecznym, z flitrami UVA i UVB. Dla dzieci przeznaczone są kremy z wysokim SPF – nie mniejszym niż 50. W przypadku małych dzieci najlepiej sprawdzi się krem wodoodporny – rodzice najlepiej wiedzą jak trudno utrzymać malucha z dala od wody. Krem należy stosować co najmniej raz na trzy godziny.

 • Nakrycie głowy
 • Na plaży z dzieckiem koniecznie trzeba mieć ze sobą kapelusz z szerokim rondem lub czapkę z daszkiem, które zapewnią dodatkową ochronę przed słońcem. Kapelusiki oraz czapki powinny być wykonane z naturalnych materiałów, w których główka dziecka nie będzie się pocić, a materiał szybko wyschnie, gdy przez przypadek zostanie zamoczony w morskiej wodzie.

 • Parasol ochronny
 • Dzieci poniżej 18 miesięcy nie wolno wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, dlatego warto mieć ze sobą parasol ochronny, który zapewni dziecku cień i bezpieczeństwo. Pobyt na plaży dzieci poniżej szóstego miesiąca życia jest raczej niewskazany. Zabierając jednak takiego maluszka na plażę, trzeba bezwzględnie zapewnić mu cień oraz zabrać ze sobą wygodny wózek, w którym niemowlak będzie mógł smacznie spać, podczas gdy starsze rodzeństwo i rodzice będą korzystać z uroków wakacyjnego plażowania.

 • Okulary przeciwsłoneczne
 • Starsze dzieci, aby uniknąć uszkodzenia oczu, powinny na plaży nosić okulary przeciwsłoneczne posiadające filtr UV400.

 • Kąpielówki, szorty, stroje kąpielowe i pieluchy
 • Spędzając czas na plaży z dzieckiem trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność, dlatego warto mieć ze sobą zapasowy strój kąpielowy. W wietrzne dni po kąpieli w morzu, dziecko może łatwo się przeziębić, dlatego koniecznie powinno zdjąć z siebie mokry strój, osuszyć się i powygrzewać się na słońcu w zapasowym stroju, o którym zawsze pamiętają rodzice.
  Maluszki często na plaży biegają bez ubrania, jednak dla komfortu dziecka warto mieć ze sobą pieluszki do pływania, które chronią przed wyziębieniem dziecka. Sa one wygodne i łatwe założenia. Można je prać, a co ważne zapewniają ochronę, nawet gdy pieluszka się wypełni.

Drodzy rodzice! Pamiętajcie! Morze to nieprzewidywalny żywioł, dlatego na plaży dzieci nigdy nie mogą pozostać bez opieki.

Pobyt w wodzie

Przed wejściem dzieci do wody, należy sprawdzić temperaturę morza. Jeżeli jest zbyt zimne, można poczekać z kąpielą do momentu aż temperatura wody wzrośnie. W oczekiwaniu na sprzyjające warunki, dzieci mogą bawić się na brzegu, układając kamyki i muszelki. Świetnym pomysłem jest kopanie studni, do której wpływa morska woda.
Dla małych dzieci idealnym rozwiązaniem jest mały basenik plażowy, w którym woda szybko się nagrzeje, a dziecko będzie mogło bezpiecznie się bawić i pluskać, doświadczając zetknięcia z morską wodą.
Starszych dzieci przed wejściem do morza nie powstrzyma nawet niska temperatura wody, dlatego koniecznie trzeba dopilnować, aby do wody wchodziły powoli, stopniowo oswajając się z morzem. Ze względu na to, że organizm dziecka wychładza się znacznie szybciej niż osoby dorosłej, kąpiele nie powinny trwać dłużej niż kilka minut.

Komentarz pojawi się po zatwierdzeniu go przez redakcję.